Pohyb jako nejlepší lék. S jakými potížemi pravidelná fyzická aktivita výrazně pomáhá?

O tom, že fyzická aktivita je pro udržení zdraví a dobré kondice zásadní, není sporu. Pravidelné cvičení prospívá všem. Chcete žít dlouhý a zdravý život? Vaše šance budou mnohem větší, pokud do své každodenní rutiny zakomponujete pohyb. Jaké výhody s sebou pravidelný pohyb přináší?

Zmírňuje stárnutí

Přibývající léta společně s nezdravým jídelníčkem a sedavým způsobem života mají velký podíl na tom, že naše fyzická kondice se s věkem zhoršuje. Čas samozřejmě zastavit nelze, nicméně existují důkazy, že  pravidelný pohyb snižuje riziko nemocí souvisejících s věkem, včetně duševních onemocnění, jako je demence a Parkinsonova choroba. Jednou z doporučovaných forem fyzické aktivity pro starší osoby je tai-či. Které pomáhá zlepšit například rozmanité revmatologické potíže a má pozitivní účinky také na zmírnění úzkostí.

Zlepšuje duševní zdraví

Jedním z největších přínosů pravidelného cvičení jeto, že snižuje stres a zlepšuje náladu. To je užitečné pro každého, ale pro osoby trpící rozmanitými psychickými poruchami a potížemi obzvláště. Výzkum Michiganské univerzity u dospívajících, kteří trpí depresí, prokázal, že aerobní cvičební aktivity výrazně přispívají ke zlepšení jejich stavu. Nizozemský Institut neurovědy Rudolfa Magnuse provedl klinickou studii, která zkoumala účinky cvičení na pacienty se schizofrenií. Cvičební terapie prováděná alespoň dvakrát týdně prokazatelně zvýšila kardiovaskulární zdatnost pacientů a snížila příznaky schizofrenie, včetně deprese.

zdroj: pixabay.com

Zmírňuje příznaky chronického únavového syndromu

Chronický únavový syndrom se vyznačuje nekonečnou únavou, na kterou spánek ani odpočinek nepomáhá. Toto onemocnění je ze své podstaty velmi vysilující a někteří lidé trpí příznaky po celé roky. Většina lidí nenachází úlevu v lécích a ani alternativní prostředky nestačí. V rámci komplexního přístupu výzkumy doporučují pro zmírnění únavy a sekundárních příznaků chronického únavového syndromu pohyb.

Pomůže při problémech s nespavostí i při roztroušené skleróze

Pravidelná fyzická aktivita zlepšuje i kvalitu našeho spánku. Odborníci tak doporučují jako jeden ze způsobů, jak bojovat s nespavostí či depresivními sklony, pohyb, například pravidelné procházky. Roztroušená skleróza je zánět a degenerace centrálního nervového systému. Nemoc postupně ovlivňuje fyzické aktivity, například chůzi, i kognitivní funkce, jako je pozornost a paměť. Nedávné výzkumy ukazují, že pravidelná fyzická aktivita pacientům pomáhá a může být jednou z terapií, kterou lze v boji s roztroušenou sklerózou použít.

Zdroj: medlineplus.gov, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu