Pokusila se zachránit zpěvačku Amy Winehouse před bulimií. Ta totiž přispěla k jejímu úmrtí

Naomi Parry byla jednou z nejbližších přátel zpěvačky Amy Winehouse. Devět let po tragické smrti zpěvačky vypráví Naomi příběh o přítelkyni, kterou měla hluboce ráda a které se snažila pomoci s jiným problémem, než byla její závislost na alkoholu.

Na co Amy Winehouse zemřela?

Když zpěvačka Amy Winehouse zemřela v pouhých 27 letech, média vyvodila okamžitý závěr, že zemřela po předávkování alkoholem a drogami. Jenže se ukázalo, že zemřela na záchvat související s vysazením alkoholu, na kterém byla závislá. A ti, kdo zpěvačce byli nejbližší, věděli, že existuje další závislost, se kterou se potýká a která hrála v její smrti roli.

Skvělá kamarádka

„S Amy jsem se setkala před 15 lety,“ říká Naomi. „Bylo to hned po vydání jejího debutového alba.“ Naomi vzpomíná: „Můj tehdejší přítel se znal s přítelem Amy a její skladby miloval. Jednou jsme se všichni potkali v baru a já si začala s Amy poprvé povídat a bylo to skvělé!“ pokračuje Naomi. „Staly se z nás nerozlučné přítelkyně.“ Hned od začátku Naomi věděla, že Amy má zvláštní stravovací návyky, ale poruchy příjmu potravy ještě neznala, tak jí to přišlo pouze jako výstřelek hvězdy.

„Když jsem si uvědomila, že má bulimii, nevěděla jsem, jak bych s ní o tom měla mluvit,“ říká Naomi, „ale od začátku jsem kvůli tomu o ni měla strach.“ A Naomi vypráví dál: „Amy měla nádherné, zdravé tělo. Brzy se však stala stínem svého dřívějšího já. Když vyšlo její debutové album, mnoho fanoušků ji kritizovalo za příliš ženské křivky. Zpěvačka vypadala dobře, prostě žena, jak má být. Ale vliv fanoušků mívá na hvězdy zásadní dopad. Od té doby se Amy začala zaobírat svou váhou.

Mít vše pod kontrolou

Naomi byla stylistka, a nakonec začaly s Amy spolupracovat. Stejně jako mnoho jiných žen trpících poruchami příjmu potravy, byla i Amy velice úspěšná. Z přehnaného perfekcionismu někdy i rušila své koncerty. A Naomi věřila (a věří), že poruchy příjmu potravy nejsou o tom, jak vypadáte, jde o pocit kontroly. „Myslím, že Amy začala ztrácet kontrolu v jiných aspektech svého života, což ji vedlo k tomu, aby ovládla své stravování.“

Ironií ovšem je, že když máte tuto nemoc, kontrolu naopak ztratíte,“ říká Naomi. Bohužel ti, kdo bulimií trpí, si vůbec neuvědomují, jak moc je to pro jejich zdraví nebezpečné. Tělesné orgány dostávají „zabrat“ možná mnohem víc než přílišné pití alkoholu.

Jak pomoci

Sledovat někoho s poruchou příjmu potravy je děsivé, a ostatní se cítí bezmocní. Naomi k tomu říká: „Bydlely jsme s Amy spolu pět měsíců a já doufala, že to na ni bude mít dobrý vliv. O tom, co dělá, jsme se bavit nemohly, ale snažila jsem se jí jít příkladem. Nabízela jsem jí malé porce jídla během dne a jiné různé triky, ale nezabralo to.“

Skutečná Amy

Na veřejnosti byla Amy široce vnímána jako bezohledný génius s návykovou osobností, jejíž sláva vedla k jejímu sebezničení. Ale pro své přátele byla jen Amy úplně jiná. Veselá a přátelská, silně loajální.  

null

null

„Měli jsme filmové noci a ona ráda vařila – až do posledních dnů vařila pro všechny. Byla opravdu vřelá a ráda o ostatní pečovala,“ říká Naomi a pokračuje, „byla to zkrátka jedna z nejúžasnějších a nejvíce inspirativních lidí, jaké jsem kdy potkala,“ říká Naomi, „a to nikoli proto, čeho dosáhla, ale jaká byla jako osoba. Nezáleželo na tom, odkud kdo přišel, nebo jak bohatý nebo slavný byl, se všemi jednala stejně,“ vzpomíná Naomi.

Navzdory úsilí a starosti přátel i rodiny byla 23. července 2011 Amy, která prodala více než 9 milionů alb a získala pět cen Grammy a tři ceny Ivor Novello, ve svém domě nalezena mrtvá. Bylo jí teprve 27 let a mnoho úspěchů měla teprve před sebou.

„Stále se setkávám s lidmi, kteří říkají:“ Ach, to byly drogy, “ končí své vyprávění Naomi. „Ale nebyly. Amy byla dlouho čistá. Ano, byla alkoholička, ale pokud by to byl její jediný problém, nebo kdyby měla pouze bulimii… možná by byla v pořádku,“ dodává, „myslím si, že smrt jí způsobila kombinace obou těchto nemocí.“

Tolik lidí s poruchou příjmu potravy trpí v tichosti. Je důležité, aby věděli, že pomoc existuje! Některé další tragédie se dají zastavit ještě před tím, než k nim dojde!

Autor: Bára Králová
ZAVŘÍT