Poradíme vám, jak zrychlit hojení po plastické operaci.

Rychlé a nekomplikované hojení je základem úspěchu plastické operace. Plastické operace jsou přeci jenom jiné, než operace „normální“. Za ostatními specialisty přicházejí pacienti s tím, že operace má daného pacienta zbavit zdravotního problému. Na návštěvu k plastickému chirurgovi ovšem přichází zdravý člověk, který chce jen vypadat lépe. I proto je kladen důraz na rychlé a bezproblémové hojení pooperační rány.

Složitý proces hojení

Ať už se jedná o úpravu nosu, uší, natažení pokožky obličeje, o liposukci (odsávání tuků), modelaci prsou či operaci očních víček, po operaci pacienta trápí hlavně otoky, záněty a velké bolesti. Výsledný efekt hojení a jeho rychlost závisí do značné míry na rozsahu samotné rány, ale proces je podmíněn i individuálně.

Nejčastější příčinou zhoršeného hojení rány patří například špatné prokrvení tkání, tedy poruchy mikrocirkulace. To způsobí nedostatečné zásobování tkání kyslíkem a důležitými živinami, ale také dojde k horšímu odplavování odpadních produktů zánětu. Za daný stav mohou především cévní choroby nebo zhoršená funkce lymfatického systému. Obecně se rány hojí hůře s přibývajícím věkem, ale problém mohou mít i mladí lidé s cukrovkou, špatnou životosprávou a žijíci pod velkým stresem.

Jak hojení urychlit

Přestože je hojení a jeho rychlost individuální záležitostí, dá se tento přirozená proces vhodnými prostředky podpořit. Po provedené plastické operaci se používají různé kompresivní návleky, které snižují pravděpodobného vzniku otoků, případné krvácení i bolestivost. Kompresní bandáž je dnes už nezbytnou součástí moderní plastické chirurgie.

Co ještě pomáhá?

Velkou roli hraje také správná životospráva, dobrá psychická kondice a vyhýbání se fyzické zátěži. V poslední době se osvědčilo podávání enzymových léků, které jsou určeny pro podporu hojení jizev. Enzymové léky působí protizánětlivě, omezují vznik otoků a krevních podlitin, ale také zlepšují činnost lymfatického systému. Díky tomu se doba hojení snižuje o polovinu. Jizvu dále ošetřujte speciálními mastmi a oleji, které podporují její vstřebání a napomáhají barevnému sjednocení celé pleti.

Takže až si příště půjdete zase změnit velikost prsou a tvar nosu, už budete vědět, jak být fit a krásná co nejdřív!

 

Autor: Lenka Svobodová
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu