Poradíme vám, jak zrychlit hojení po plastické operaci.

Přidat na Seznam.cz

Rychlé a nekomplikované hojení je základem úspěchu plastické operace. Plastické operace jsou přeci jenom jiné, než operace „normální“. Za ostatními specialisty přicházejí pacienti s tím, že operace má daného pacienta zbavit zdravotního problému. Na návštěvu k plastickému chirurgovi ovšem přichází zdravý člověk, který chce jen vypadat lépe. I proto je kladen důraz na rychlé a bezproblémové hojení pooperační rány.


Složitý proces hojení

Ať už se jedná o úpravu nosu, uší, natažení pokožky obličeje, o liposukci (odsávání tuků), modelaci prsou či operaci očních víček, po operaci pacienta trápí hlavně otoky, záněty a velké bolesti. Výsledný efekt hojení a jeho rychlost závisí do značné míry na rozsahu samotné rány, ale proces je podmíněn i individuálně.

Nejčastější příčinou zhoršeného hojení rány patří například špatné prokrvení tkání, tedy poruchy mikrocirkulace. To způsobí nedostatečné zásobování tkání kyslíkem a důležitými živinami, ale také dojde k horšímu odplavování odpadních produktů zánětu. Za daný stav mohou především cévní choroby nebo zhoršená funkce lymfatického systému. Obecně se rány hojí hůře s přibývajícím věkem, ale problém mohou mít i mladí lidé s cukrovkou, špatnou životosprávou a žijíci pod velkým stresem.

Jak hojení urychlit

Přestože je hojení a jeho rychlost individuální záležitostí, dá se tento přirozená proces vhodnými prostředky podpořit. Po provedené plastické operaci se používají různé kompresivní návleky, které snižují pravděpodobného vzniku otoků, případné krvácení i bolestivost. Kompresní bandáž je dnes už nezbytnou součástí moderní plastické chirurgie.

Co ještě pomáhá?

Velkou roli hraje také správná životospráva, dobrá psychická kondice a vyhýbání se fyzické zátěži. V poslední době se osvědčilo podávání enzymových léků, které jsou určeny pro podporu hojení jizev. Enzymové léky působí protizánětlivě, omezují vznik otoků a krevních podlitin, ale také zlepšují činnost lymfatického systému. Díky tomu se doba hojení snižuje o polovinu. Jizvu dále ošetřujte speciálními mastmi a oleji, které podporují její vstřebání a napomáhají barevnému sjednocení celé pleti.

Takže až si příště půjdete zase změnit velikost prsou a tvar nosu, už budete vědět, jak být fit a krásná co nejdřív!

 

Autor: Lenka S.
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat

Články pro Vás

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VARIETY STYLE s.r.o.