Porodila jsem mrtvé dítě. Ten nejhorší a nejděsivější moment v mém životě

Ashley (28) byla hospitalizována kvůli své nemoci během začínající pandemie koronaviru. Vůbec netušila, že o své vytoužené miminko přijde z minuty na minutu. A už vůbec netušila, že na to všechno bude muset být sama, kvůli koronavirovým opatřením. Jak to všechno zvládla?

Probudila mě šílená bolest, ale do nemocnice jsem nechtěla

Jednou pozdě v noci, v 16. týdnu mého těhotenství mě vzbudila nesnesitelná bolest žaludku doprovázená křečemi. Během několika hodin bolest tak zesílila, že jsem nemohla ani chodit. Nechtěla jsem jet na pohotovost, hrozba COVID-19 ve mně vyvolala pocit, že bude lepší, když počkám doma, než sama bolest odezní. Jenže bolest stále sílila, a nakonec jsme museli zavolat sanitku. Naložili mě a můj manžel Mike sanitku následoval jeho autem.

Kvůli koronavirové pandemii manžela na pohotovostní příjem nepustili, čekal v čekárně. Mezitím mi lékař provedl různé testy, včetně těch krevních. Nakonec následoval ultrazvuk, aby zkontrolovali, jak je na tom dítě. Bála jsem se, tolik jsem chtěla, aby mě manžel držel za ruku, obávala jsem se nejhoršího.

Jediné, co mě zajímalo, byl stav dítěte

Po ultrazvuku jsem se vrátila k manželovi do čekárny. Přišel za námi lékař, objasnil nám, že dítě je v pořádku, jenže tam bylo to „ale“. Oznámil mi, že jsem vážně nemocná, mám ledvinovou sepsi, kterou způsobila nějaká neznámá infekce, proto budu muset být hospitalizována na několik dnů.

Připadala jsem si neschopně, když nedokážu poskytnout život svému dítěti

Třetí den v nemocnici jsem dostala záchvat, kdy jsem cítila, jako by se mé celé tělo vypnulo, pamatuji si, že kolem mě nastal šílený zmatek, tolik lékařů a zdravotních sester jsem po hromadě nikdy neviděla. Dávali mi kyslík, kontrolovali srdce. Naštěstí dítě bylo v pořádku. Jenže následující den do mého pokoje přišel můj lékař a porodník.

„Je mi to líto, ale dítě už nemá srdeční rytmus. Kolem dítěte už není tekutina,“ řekli mi, „až se budete cítit trochu lépe, promluvíme si o možnostech.“ Moje tělo kvůli infekci nebylo schopno dát život dítěti, potratila jsem.

Prosila jsem sestřičku, aby tu mohl být manžel se mnou, byla to tak zdrcující zpráva, že jsem ho potřebovala mít vedle sebe. Bohužel, nemocnice mou žádost zamítla. Naštěstí jsem měla u sebe telefon, tak jsem hned volala své rodině. V okamžiku moje matka, sestra a manžel přijeli na nemocniční parkoviště. Alespoň takhle mi byli na blízku, mohla jsem je vidět celou dobu, i když pouze přes okno.

Porodila jsem mrtvé dítě

Další ráno jsem dostala tabletku na vyvolání porodu, kontrakce začaly po chvíli. V celém pokoji jsem byla sama, nikdy jsem se necítila hůř – vždyť jsem si sama měla odrodit svého mrtvého chlapečka. Šlo to naštěstí rychle – i tak to byl nejděsivější zážitek v mém životě. Aby mi lékaři zaplnili náruč, dali mi plyšového medvídka, se kterým mě odvezli na speciální pokoj, kde už na mě čekal Mike. Právě jeho objetí jsem potřebovala nejvíc. Jakmile jsem se uzdravila, mohli jsme se důstojně rozloučit i s naším synkem Jaycem.

Během toho všeho jsem si uvědomila, jak je pro mě můj manžel důležitý. Když jsem se shlédla v zrcadle, viděla to zhuntované tělo, chtělo se mi zvracet. On ve mně viděl ženu s velkou odvahou a sílou. Abych se s tím vším vyrovnala, musela jsem změnit i já své myšlení. Právě vaše vnitřní síla je hnacím pohonem, se kterým to všechno zvládnete.

Sepse

Sepse je život ohrožující onemocnění způsobené reakcí vašeho těla na infekci. Imunitní systém vás chrání před mnoha nemocemi a infekcemi, ale je také možné, že v reakci na infekci přejde na tzv. opačný chod. Sepse se vyvíjí, když chemické látky, které imunitní systém uvolňuje do krevního řečiště, aby bojovaly s infekcí, způsobily zánět v celém těle. Závažné případy sepse mohou vést k septickému šoku.

Příznaky sepse:

  • horečka nad 38 °C, nebo teplota nižší než 36 °C,
  • srdeční frekvence vyšší než 90 tepů za minutu,
  • rychlost dýchání vyšší než 20 dechů za minutu,
  • pravděpodobná nebo potvrzená infekce,
  • skvrny na kůži,
  • změny mentálních schopností,
  • nízký počet krevních destiček (krevní sraženiny),
  • problémy s dýcháním,
  • abnormální srdeční funkce,
  • zimnice kvůli poklesu tělesné teploty,
  • bezvědomí,
  • extrémní slabost,
  • nevolnosti.

Sepse není nakažlivá. Patogeny, které způsobily původní infekci vedoucí k sepsi, však nakažlivé být mohou. Sepse se šíří v těle osoby od původního zdroje infekce do dalších orgánů v krevním řečišti.

Autor: Bára Králová
zavřít reklamu