Potraviny, které vám více prospívají, je-li vám nad 50 let

Funkce metabolismu se v průběhu času výrazně mění. Pokud jste již dosáhli věku padesáti let, měli byste se zaměřit na potraviny, které vám prospívají více, než ve středním věku. Zdravé stravování vám pomůže předcházet onemocněním a zlepší kvalitu vašeho života.

Zaměřte se na zdravou stravu

Nyní je ta pravá chvíle, kdy dát sbohem všem slazeným nápojům a průmyslově zpracovaným potravinám, pokud jste to za celý život ještě neudělali. Tělo se nyní hůře srovnává s toxiny, lymfatický systém je filtruje pomaleji a mohli byste si tak zadělat na některou z civilizačních chorob, jako je cukrovka nebo rakovina.

Listová zelenina

Špenát nebo kapusta vás možná celý život odpuzovaly. V tomto věku byste je ale měli zařadit do jídelníčku, jelikož jejich konzumace výrazně zlepšuje kognitivní funkce. Pokud si chcete zachovat svou bystrou mysl, jednoduše zaměřovat pozornost a lépe si vše pamatovat, víte, kde hledat pomoc. Ideálně si dopřejte kus takové zeleniny každý den.

Jogurty a mléčné výrobky

Se stářím přicházejí problémy s kostmi a klouby. Je to běžný důsledek, jelikož vám tělo celý život poctivě sloužilo, ale nyní je regenerace významně pomalejší. Proto svému tělu musíte pomáhat a doplňovat vápník a bílkoviny. To nejlépe uděláte konzumací mléka, jogurtů a sýrů.

Luštěniny

Pokud vaše běžné přílohy tvoří jen knedlíky, rýže nebo brambory, je načase takový zvyk změnit. Fazole, čočka nebo hrách by měly být plnohodnotnou součástí vaší kuchyně a při vaření byste je neměli opomíjet. Taková výživa totiž pomáhá snižovat cukr v krvi a stará se také o správnou hladinu cholesterolu.

Oves

S přibývajícím věkem jde ruku v ruce riziko srdečních příhod. Proto do denního jídelníčku přidejte ovesné kaše a další podobné chody zahrnující obiloviny. Oves je totiž plný vlákniny, pečuje o vaše střeva, a navíc působí jako prevence vysoké hladiny cholesterolu. Celá zrna jsou nejvhodnější, jelikož perfektně čistí střevní stěnu od nečistot.

Zdroj: everydayhealth.com

Autor: Tereza Málková
zavřít reklamu