Potraviny, po kterých nepřiberete skoro ani gram

Může to znít bláznivě, ale existují druhy potravin, které vás mohou zasytit, aniž byste přibrali jediný kilogram. Celý princip spočívá v potravinách s vysokou hodnotou sytosti. Jaké potraviny a ingredience to jsou?

Vývar

Myslíte si, že polévka vás dostatečně nezasytí? Omyl, pokud použijete správné ingredience, může nahradit další chod nebo předkrm, který vás natolik zasytí, že už vám bude stačit pouze poloviční porce hlavního jídla.

Libové maso a ryby

Diety, které jsou založeny na vyšším obsahu bílkovin, jsou mnohem více přijatelnější než ty, které nemají téměř žádnou výživu. Proto ze svého jídelníčku maso neodstraňujte, používejte maso libové, jako je kuřecí, krůtí nebo ryby, které mají sice nízký obsah tuku, ale vysoký obsah omega-3 mastných kyselin a bílkovin. To vytváří pocit sytosti a udržuje váš kardiovaskulární systém zdravý.

Jablka

Jablka obsahují rozpustnou vlákninu – pektin, který reguluje naše trávení. Obsahují také 85 % vody na jeden kus jablka, což vyvolává pocit sytosti. Nemusíte se tak obávat, že porušíte dietu a přiberete nějaký gram navíc.

Ovesné vločky

Ovesné vločky jsou ideální pro zasycení, protože se skládají ze spousty vlákniny – absorbují také velké množství vody při vaření. I když samy o sobě nemají žádnou chuť, můžete je dochutit nekalorickými pochutinami jako jsou ořechy, ovoce a hnědý cukr. Oves obsahuje také typ nerozpustné vlákniny, která se nazývá beta glukan. Ukázalo se, že tato látka zpomaluje rychlost vstřebávání uhlohydrátů a zároveň omezuje chuť k jídlu během dne, takže chuť na sladké vás jen tak nepřepadne.

Brambory

Brambory jsou ve skutečnosti velmi zdravé v závislosti na tom, jak jsou vařeny. Obsahují škrob, který má podobné účinky jako rozpustná vláknina v trávicím systému. To znamená, že se budete cítit rychleji syti a získáte do sebe méně kalorií.

Mezi další potraviny, které vás rychle zasytí patří například vejce nebo popcorn, ale i obyčejná voda. Máte další tipy na tento druh potravin?

Autor: Katka Procházková
zavřít reklamu