Poznejte intoleranci na lepek podle jasných signálů

Pokud trpíte alergií na pyl, poznáte to jednoduše díky ucpanému nosu. Stejně tak o sobě dávají vědět i střeva, která v některých případech nedokážou přirozeně vstřebat lepek. V takové chvíli jsou ale signály nenápadnější, a proto jim musíte věnovat dostatečnou pozornost. Když intoleranci na lepek odhalíte včas, ušetříte si starosti, které by vás se zdravím čekaly do budoucna.

Trávící obtíže

Nejčastějším příznakem jsou střevní obtíže. Jelikož tento orgán není schopen s lepkem pracovat, zareaguje rychlým vyloučením potravy. Proto vás mohou potrápit častější průjmy, nadýmání a bolest břicha. Pokud se situace opakuje dlouhodobě, zkuste se zaměřit na svůj jídelníček a pro jistotu podstoupit i vyšetření intolerance na lepek. Dlouhodobé přecházení by mohlo vést k oslabení střevní stěny a následně k rakovině.

Ztráta energie

Únava je běžná při infekci, viróze a dalších onemocněních. V takovém případě ale trvá jen krátkodobě, a pak zmizí. Jestliže se vás drží již dlouhé měsíce, sportujete a jíte pravidelně, může být na vině právě lepek. Pokud konzumujete látku, která vašemu tělu nevyhovuje, mají orgány mnohem více práce s jejím zpracováním a vyloučením. To vám může nadbytečně ubírat energii. Někteří pacienti si dokonce všimli bolestí hlavy, závratí a mdlob, které i přes užívání různých léků nechtěly ustoupit.

Zhoršení psychického stavu

Střeva jsou zodpovědná za vstřebávání všech potřebných látek, jako jsou vitamíny, minerály a další. Pokud je stěna narušena, znamená to, že se některé tyto složky nemusí v těle dostatečně využít. Kromě únavy proto přichází také zhoršená nálada, stres a v nejhorších případech i deprese. Vyzkoušejte zatím jen krátkodobě změnit jídelníček a sledujte, jak se mění vaše tělo. Pokud při vynechání bezlepkových produktů pozorujete zlepšení, zkuste si takovou stravu udržet i do budoucna a budete se cítit lépe.

Zdroj: Medicalnewstoday.com

Autor: Tereza Málková
zavřít reklamu