Pozor na oční infekce aneb děláte také tyto chyby?

Ani si často neuvědomujeme, jak moc je pro nás dobrý zrak důležitý. Na své oči spoléháme od rána do večera. Ale opravdu jim dáváme péči, kterou si zaslouží? Víte, jaké jsou nejčastější chyby, co děláme? Vyvarujte se jich a seznamte se s body, díky nimž si nejčastěji zavlečeme do očí infekci.

Spíte v kontaktních čočkách

Už se vám stalo, že jste usnuli v kontaktních čočkách? V jakém stavu byly oči ráno? Pravděpodobně byly hodně podrážděné a červené. Proto si vždy, než jdete spát, kontaktní čočky z očí vytáhněte.

Neustále se dotýkáte a mnete si oči

Dotýkání celého obličeje je velmi nebezpečné, protože kontaminovanými rukami si můžete způsobit různé infekce.

Nechodíte na pravidelné oční prohlídky

Mnoho lidí chodí na oční prohlídky tehdy, až začnou mít problémy s očima. Jelikož za okem nejsou žádné receptory bolesti, člověk nemusí ani vědět, zda má v oku nějakou prasklou cévu nebo nádor. To zjistí, až začne mít problémy se zrakem. Proto jsou i oční pravidelné prohlídky důležité.

Zákeřné obrazovky

Obrazovky počítačů, tabletů a chytrých telefonů vyzařují modré světlo, které někteří oční lékaři považují za škodlivé, stejně jako sluneční ultrafialové paprsky. Navíc, zaostření na cokoliv po dlouhé hodiny způsobuje očím velkou námahu a s tím související bolest hlavy.

Čtěte také: Co stojí za nadměrnou produkcí slz? Alergie, zánět spojivek ale i zablokované slzné kanálky.

Oční linku si aplikujete na nesprávné místo

Podle lékařů je i velkým nešvarem to, když si ženy aplikují oční linku na vnitřní stranu spodních stran. Nebezpečné je to hlavně pro ty, které nosí kontaktní čočky, protože tužka a slzy se smíchají, čímž vytvoří povlak, který může oko zbavit kyslíku. A to nehledě na spoustu bakterií, které se oční tužkou přenáší.

Před spaním si zapomínáte oči odličovat

Nejenom že si neodlíčením make-upu zanecháte skvrny na polštáři, ale také vám řasenka může ucpat žlázy kolem slzného kanálku a podráždit kůži kolem očí. Pozor si také dejte na lepidlo, kterým se lepí umělé řasy, kvůli němu si můžete snadno přivodit zánět očí.

Příliš často používáte oční kapky

Oční kapky se staly naprosto běžnou součástí domácích lékárniček. Není se čemu divit, vždy se zarudnutým okem pomohly. Jenže jakmile se na nich člověk stane „závislý“, jejich účinek bude mít opačný efekt. Je to proto, že oční kapky z lékáren obsahují vazokonstriktory, které zmenšují krevní cévy a dočasně způsobují, že oči vypadají méně červené. Ale obsahují také konzervační látky a další chemikálie, které mohou problém v dlouhodobém horizontu ještě zhoršit.

Nepřehlédněte: Ušní infekce lze léčit i přírodními prostředky. Jaké to jsou?

I v zimě noste sluneční brýle

Mnoho lidí si myslí, že sluneční brýle jsou určeny pouze na letní období nebo jsou považovány spíše za módní doplněk. Jenže sluneční brýle jsou určeny proto, aby chránily oči proti UV zářením, a to i v zimě, kdy se sluneční paprsky odráží od sněhu.

Věříme, že teď už si na své oči dáte pozor a dopřejete jim tu správnou ochranu a péči.

Autor: Michaela Richterová
ZAVŘÍT