Píchání v koleni, nepříjemný tlak a praskání. Takové problémy trápí mnoho lidí při sportu, ale i běžném pohybu. Některým dokonce stačí jen chůze po schodech nebo rychlé zvednutí ze židle. Abyste podobný problémům zabránili, můžete praktikovat pravidelně cviky, které vám od obtíží uleví.
Nejprve navštivte lékaře
Časté projevy praskání a bolesti jsou jasným signálem, že byste měli vyhledat lékaře, který váš zdravotní stav posoudí, a to ještě před tím, než se pustíte do cvičení. Je totiž možné, že se nejedná o lehké obtíže, ale například o artritidu, poranění kolena, poškozené svalstvo nebo uvolněnou chrupavku.
Uvolnění kyčle
Ač se může zdát, že tyto problémy spolu nesouvisí, je tomu přesně naopak. Někdy je za bolestí kolena ukrytá špatně posazená kyčel. Lehněte si proto na břicho a masážní válec nebo míček si vsuňte pod kyčel. Rukama se podpírejte a přejíždějte kyčlí po míčku tak, aby se uvolnila. Proces vydržte několik sekund, a poté po pár minutách opakujte.
Uvolnění lýtka
Nikdy nechoďte přes bolest. Vždy cviky provádějte jen tak, aby se vám naopak ulevilo. Sedněte si nejprve na zem s nataženýma nohama a rukama se opřete o zem. Pod lýtko si vsuňte masážní válec nebo míček. Lýtkem přejíždějte po míčku tak, aby se sval uvolnil a koleno zůstalo ve stejné poloze. Po prvním cvičení můžete zaznamenat lehkou úlevu. Skutečný efekt se ale dostaví až s pravidelným opakováním.
Vsaďte na dřep
Pokud vám to zdraví vašich kolen dovolí, zaujměte polohu dřepu. Nohy by měly být na šířku ramen, a špičky vytočené do stran. Vždy se držte po celou dobu na patách. Ze začátku můžete cítit lehkou nerovnováhu, ale to dokáže zlepšit procvičování a trénování. Zkuste se dostat tak nízko, jak jen to půjde. Při tomto cviku kolena uvolníte, ovšem doporučuje se jen těm, kteří mají problémy s pouhým praskáním. Při vážnějších obtížích se mu raději vyhněte nebo jej konzultujte s lékařem.
Zdroj: Prevention.com