Předcházejte tvorbě ledvinových kamenů. Ušetříte si pobyt v nemocnici

Když se ve vašem těle vytvoří ledvinové kameny, můžete zažívat opravdové bolesti, které vám neumožní ani běžný pohyb. Většina takových pacientů skončí na nemocničním lůžku a musí se podrobit operaci. Podobné situaci můžete ale vhodnou prevencí zabránit, stačí jen dodržovat základní pravidla, která udrží ledviny zdravé.

Pravidelný a dostatečný pitný režim

I když existuje spousta studií, které udávají, kolik by měl člověk ideálně vypít vody, takový údaj je pořád velmi individuální. Záleží totiž na věku, váze, místě, kde žijete a mnoha dalších podmínkách. Hranice se proto pohybuje od dvou do tří litrů denně. Pijte hlavně čistou vodu, bez cukrů a dalších sladidel. Ta je pro vaše ledviny nejvhodnější.

V den, kdy jsou venku vyšší teploty nebo cvičíte, neváhejte příjem tekutin zvýšit. Pijte vždy, když si o to vaše tělo řekne, a to bez omezení. Stejně tak je důležité také pravidelné vyprazdňování, které byste neměli omezovat nebo odkládat, aby se v těle zbytečně dlouho nedržela moč s odpadními látkami. Ať už jste ve škole, práci nebo doma, vždy při ruce mějte zdroj tekutin. Nepijte po malých douškách, ale vždy v intervalech ve větším množství.

Omezte slazené limonády

Především omezte nákupy syceným a slazených limonád. Jsou plné barviv, konzervantů a nezdravých látek, které při pravidelném popíjení místo obyčejné vody zaviňují, že jsou vaše ledviny v ohrožení. Stejná pravidla platí také pro kávu, která velmi vysušuje. Ke každému hrnku kávy si proto připravte také sklenici vody.

Omezte sůl a koření

Vašim cílem by se měla stát dokonalá hydratace organismu. Sůl, která se ovšem nachází v průmyslově zpracovaných potravinách a dochucujeme s ní téměř každé jídlo je ale velmi nebezpečná. V přirozeném množství působí zdravě, ovšem při nadměrné konzumaci způsobuje vysušování těla. Právě kvůli tomu se poté objevují ledvinové kameny nebo písek, pokud se jedná o méně závažnou formu.

Zdroj: NHS.uk

Autor: Tereza Málková
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu