Přibalte si do batohu cestovní lékárničku. Co by měla obsahovat?

Je víc než pravděpodobné, že se při nějakém výletu v přírodě vždy něco stane (zvláště, pokud cestujete s dětmi) – ať už se jedná o malé odřeninky, bodnutí hmyzem nebo něco většího.

Vždy je dobré se na tyto situace patřičně připravit a mít po ruce cestovní lékárničku první pomoci. Víte, co by měla obsahovat?

Pinzeta

Pinzeta je nezbytnou součástí každé lékárničky, zvláště pokud se často vydáváte na dlouhé procházky do přírody nebo vykonáváte jiné outdoorové aktivity. Právě pinzeta vám pomůže k rychlému odstranění klíštěte nebo včelího žihadla. Před a po každém použití pinzetu dezinfikujte alkoholem.

Hydrokortizonový krém

Některá kousnutí hmyzem jsou svědivá, zejména ta komáří. Abyste si vy nebo vaše děti pokožku příliš nepodráždili škrábáním, namažte postižené místo velmi slabou vrstvou tohoto krému, jenž poskytuje rychlou úlevu od svědění a snižuje zánět.

Dezinfekce a rukavice

Pokud se vy nebo někdo z vašich blízkých na cestách zraní, rozhodně mu nepomáhejte špinavýma rukama. Je jasné, že mýdlo s vodou mít po ruce jen tak nebudete, proto vám postačí dezinfekce na ruce. Nasaďte si latexové rukavice a po ošetření ran ruce znovu dezinfikujte.

Léky od bolesti

Žádná lékárnička by nebyla úplná, aniž by její součástí nebyly léky, které zmírňují bolest a snižují horečku. Aspirin, acetaminofen, paracetamol a ibuprofen patří mezi volně prodejné léky. Pozor si jen dejte na aspirin, který by neměl být podáván nikomu mladšímu 18 let kvůli nebezpečí Reyeova syndromu.

Obvazy a náplasti

U řezných ran, odřenin a škrábanců můžete použít gázové polštářky, se kterými malou ránu stlačíte, abyste zastavili krvácení. Gáza může sloužit i jako obvaz na zakrytí vzniklé rány, jen ji musíte přilepit páskou. Alternativou mohou být různé náplasti a lepicí obvazy.

Dezinfekční ubrousky

Je jasné, že než ránu zakryjete obvazem, musíte ji vyčistit. K tomuto účelu jsou ideální antiseptické ubrousky nebo spreje. Lékárničku můžete vybavit i solným roztokem na kontaktní čočky, který ránu také dobře čistí – prodává se v malých lahvičkách.

Co pomáhá na spálenou pokožku od sluníčka?

Antibiotické krémy

Antibiotický krém nebo mast má hned několik klíčových použití. Chrání drobné rány před infekcí, udržuje vlhkost, která pomáhá při hojení a také díky němu se obvaz nepřichytí na ránu – což oceníte při jeho sundání.

Léky na alergie

Je možné, že v přírodě se citlivější a alergičtí lidé setkají s mnoha alergeny. Proto si do lékárničky nezapomeňte přibalit i antihistaminika. Lidé s vážnou alergií by u sebe měli mít i adrenalin formou injekce, který může zachránit život v případě anafylaxe – závažná a potenciálně smrtící alergická reakce, která se objevuje po bodnutí hmyzem.

Nepřehlédněte: Podle lékařů byla bolest zad mladé ženy způsobena depresemi, ovšem pravda byla jiná.

A abyste měli všechny tyto základní potřeby u sebe, postačí vám na ně obyčejná kosmetická taštička – čistá a suchá. A hlavně – než se někam vydáte, zkontrolujte dobu spotřeby léčiv.

Autor: Michaela Richterová
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu