Příznaky, které vám pomohou včas odhalit endometriózu

Endometrióza patří mezi nejčastější ženské gynekologické obtíže. I přesto však mnoho žen tímto onemocněním trpí, aniž by o tom věděly. Tento problém je provázen několika příznaky, které vám mohou říci, zda je třeba zbystřit a nechat se zkontrolovat lékařem. Endometriózou trpí zhruba každá desátá žena v reprodukčním věku, je to tedy velkou hrozbou.

Co je endometrióza

Toto onemocnění se vyznačuje umístněním buněk děložní sliznice (endometria) i mimo děložní dutinu. Vyskytovat se mohou na různých místech – ve vejcovodech, v dutině břišní, či v některých případech i na plicích nebo mozkových obalech. Tyto buňky reagují na hladinu pohlavních hormonů. Problém nastává při menstruaci, kdy ložiska endometriózy krvácí a vzniká chronický zánět. To může při nezachycení tohoto problému včas vést až k neplodnosti.

Druhy endometriózy

V závislosti na tom, kde se buňky endometria vyskytují, můžeme rozlišit několik druhů tohoto onemocnění:

  • ovariální endometrióza – vyskytuje se na vaječnících,
  • peritoneální endometrióza – buňky jsou uloženy na pobřišnici, jedná se o nejčastěji se vyskytující druh,
  • endometrióza rektovaginálního septa – postihuje okolí konečníku a vagíny,
  • adenomyóza – endometrióza ve svalech dělohy, tyto případy jsou poměrně vzácné.

Diagnózu endometriózy provádí gynekolog, a to laparoskopicky nebo během hysteroskopie.

Příčiny

Bohužel není jasné, co je přímou příčinou tohoto onemocnění. Setkat se však můžeme s několika teoriemi, které se snaží vysvětlit, proč endometrióza některé ženy postihuje. Trpí jí hlavně ženy se silnou a dlouhou menstruací, proto je dávána do souvislostí s menstruací. Ovšem původ této nemoci může být také imunologický, na vině může být snížená imunita nebo hormony v kombinaci s toxiny v prostředí. Ovšem není jasné, co je konkrétní příčinou vzniku tohoto onemocnění, proto se nejčastěji endometrióza označuje jako multifaktoriální onemocnění, jehož původcem může být řada věcí.

Příznaky

Tím nejvýraznějším příznakem je vysoká bolestivost během menstruace. Jestliže máte během periody potíže s běžným fungováním a opakuje se to každý měsíc, rozhodně se nejedná o běžné menstruační bolesti. S hormony je blízce spojeno také trávení. Jestliže tedy pociťujete trávicí obtíže v období menstruace, měla byste zbystřit. Premenstruační syndrom je příznakem menstruace téměř u každé ženy, ovšem u žen s endometriózou se projevuje mnohonásobně výrazněji.

K rozpoznání vám může pomoci také bolestivost při pohlavním styku. S tímto onemocněním vás také mohou častěji obtěžovat například záněty močového měchýře, střeva či dalších částí těla. Komplikací může být také neschopnost otěhotnění. Pokud se tedy během menstruace cítíte špatně a pozorujete některé z těchto příznaků, nechte se raději vyšetřit od lékaře.

Léčba

Konkrétní léčba na endometriózu bohužel není známá, dochází tak k symptomatické léčbě. Častým řešením je chirurgické odstranění ložisek, což lze následně kombinovat s podáváním hormonů, které mají za cíl zabránit růstu nových ložisek. Podávat lze také analgetika ke zmírnění bolestí.

Endometrióza je velmi často vyskytující se onemocnění, o kterém však bohužel řada žen stále neví. Je však důležité vnímat případné příznaky této nemoci, aby bylo možné odhalit ji včas.

Zdroje: healthline.com, mayoclinic.org

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu