Pro mnoho lidí jsou Vánoce nejkrásnějším obdobím. Ale mnoho dalších je psychicky nezvládá. Jak mohou Vánoce ovlivnit vaše duševní zdraví?

Pro většinu lidí Vánoce znamenají čas oslav, čas strávený s blízkými a užívání si radosti. Jenže pro ty, kdo zápasí s nějakými psychickými obtížemi, může být situace úplně jiná a Vánoce se stávají velmi obtížnou a zatěžující dobou. Uvedeme vám přehled možných dopadů Vánoc na duševní zdraví, a to zejména ve vztahu k těm nejčastějším duševním onemocněním. Také vám poskytneme tipy, jak můžete minimalizovat případně negativní dopady, které mohou Vánoce mít na vaši duševní pohodu.

Vánoce a závislosti

Je nepopiratelné, že o Vánocích často teče alkohol proudem. Ať už doma při oslavách nebo při večírcích s kolegy, o Silvestru ani nemluvě. Pokušení pro lidi, kteří se vypořádali se závislostí a nyní abstinují, je velké. Navíc okolí tlačí, aby si drink dali všichni a těžko se odmítá nebo vysvětluje. Proto by závislí měli zůstat co nejvíce mezi blízkými, kteří o jejich problému ví, z večírků odcházet hned, jak se začnou cítit nepříjemně, a taky dát pozor na alkohol v cukroví, aby nedošlo ke zbytečnému relapsu.

Vánoce a deprese

Společnost nám přímo vnucuje myšlenku, že Vánoce jsou časem radosti, smíchu a veselí. Ale pro lidi, kteří trpí depresí, může být připomínka toho, jak jsou ostatní šťastní, zhoršit jejich stav a prohloubit smutek. Tak se může stát, že se depresivní člověk stáhne do izolace a stavy beznaděje a bezcennosti se prohlubují stále víc. Pokud trpíte depresí, snažte se o svém stavu mluvit s blízkým člověkem. Zkuste být pozitivní, a myslete na to, že ti šťastní lidé, které vidíte, jsou možná v životě nešťastní.

Vánoce a úzkosti

Na Vánoce se všechno stává se více intenzivním. Taky na sebe obvykle klademe vyšší nároky, aby vše proběhlo krásně a hladce, aby to zkrátka byly perfektní Vánoce. Lidé úzkostní mohou mít problém s množstvím lidí na večírcích, může se zvýšit frekvence záchvatů paniky, protože se kolem stále něco děje. Navíc je pro úzkostné lidi jen velmi těžké uvolnit se. Hlavní pomocí je dýchat! Pomocí hlubokého dýchání se zklidníte a můžete vyhodnotit své myšlenky i co s nimi dělat a jak se bránit.

Vánoce a stres

Vánoce jsou stresující. Pro každého. Vaření, shánění dárků, výzdoba, společenské události, úklid… pro lidi, kteří už tak zápasí s chronickým stresem, je tato doba vyčerpávající. Celkově jsou Vánoce spouštěčem stresu, a tak je nutné podniknout kroky, abyste se ochránili. Nesnažte se potěšit všechny, dokonalí ve všech směrech být nemůžete, a nikomu to ani nevadí! Dobré ale je, dát si pauzu od sociálních médií, která zvyšují už tak vysoký tlak. Hlavně se s nikým neporovnávejte!

Vánoce zkrátka kladou na člověka velké nároky.

Pokud zjistíte, že je toho na vás prostě „moc“ a vy to psychicky nezvládáte, vyhledejte odbornou pomoc. A nebojte se, zdaleka nebudete jediní!

Autor: Lenka Svobodová
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu