Problémem je nejen tlak vysoký, ale také příliš nízký. Jaké jsou nejčastější příčiny a příznaky hypotenze?

Problémy s tlakem trápí v rozvinutých zemích velkou část populace nejen staršího, ale často i středního věku. Často se tak o hypertenzi mluví jako o jedné z civilizačních nemocí dnešní doby. Potíže vám ale může způsobit i opačný problém, tedy příliš nízká hodnota krevního tlaku. Proč se hypotenzi nevyplatí podceňovat, i když se o ní tak často nehovoří?

Vymezení hypotenze

Obecně lékaři za nízký považují tlak, jehož hodnota je nižší než 90/60 mmHg. První údaj symbolizuje tak zvaný systolický tlak. Jedná se o tlak generovaný myokardem, když tepnami pumpuje krev do našeho organismu. Druhý údaj ukazuje tak zvaný diastolický tlak neboli tlak v tepnách, když je srdce v klidu. Náš krevní tlak je závislý na mnoha rozmanitých faktorech, z nichž některé ovlivnit lze, jiné bohužel ne. K nejčastěji zmiňovaným faktorům patří věk, stres, celková fyzická kondice, ale také dlouhodobé užívání některých léků.

Příznaky, které mohou signalizovat hypotenzi

Odborně se rozlišují dva typy hypotenze. Krátkodobá neboli akutní a dlouhodobá neboli chronická. Při akutní hypotenzi dojde k náhlému poklesu tlaku, což se projeví zejména mdlobami, závratěmi, rozostřeným viděním a celkovou nevolností. Chronická hypotenze znamená trvale nízký tlak a k jejím nejčastějším projevům patří bolesti hlavy, zimomřivost, studené končetiny, zhoršená koncentrace a celková únava.

Možné příčiny hypotenze

Zatímco u hypertenze jsou příčiny všeobecně známé, u hypotenze si odborníci stále nejsou zcela jistí. Spíše než o příčinách se tak mluví o faktorech, které k rozvoji tohoto problému přispívají. K nejčastěji zmiňovaným faktorům patří především dehydratace způsobená nedostatečným pitným režimem a také užívání antidepresiv a dalších léků. Mimoto k rozvoji hypotenze pravděpodobně přispívají i některé nemoci, jako je cukrovka, poruchy štítné žlázy a Parkinsonova choroba. U některých osob může nízký tlak způsobit také příliš rychlé zaujetí vzpřímené polohy.

Jak s hypotenzí bojovat?

Jako nejčastější způsob léčby lékaři doporučují především změnu životního stylu. Pozitivní vliv na náš tlak má dostatek pohybu na čerstvém vzduchu a také konzumace potravin obsahujících vysoké množství vitamínu C. Kromě toho se doporučuje jíst pravidelně vícekrát denně menší porce. V případě, že změna životního stylu nepřináší žádný výsledek a kvůli dlouhodobé hypotenzi hrozí poškození některých orgánů, nejčastěji ledvin a mozku, mohou lékaři předepsat speciální léky.

Zdroj: medicalnewstoday.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu