Proč byste si měli dvakrát rozmyslet, než si půjčíte zubní pastu od vašich dětí?

Většina z nás zná a zároveň dodržuje všeobecné doporučení, že zuby bychom si měli důkladně čistit dvakrát denně po dobu alespoň dvou minut. K tomu samozřejmě používáme zubní kartáček a pastu. Pokud máte děti, tak jim kromě dětského zubního kartáčku kupujete i dětskou zubní pastu. Ta se od zubní pasty pro dospělé liší nejen svou chutí a barvou, ale také mnoha dalšími charakteristikami. Pokud se tedy domníváte, že v rámci úspory peněz či místa na umyvadle ji budete používat i vy, není to úplně nejlepší nápad.

Zubní pasty a fluorid

Stomatologové často zdůrazňují, že je důležité používat zubní pastu s obsahem fluoridu. Ten pomáhá obnovovat minerály, které zubní sklovina ztrácí, a také pomáhá bojovat proti škodlivým bakteriím. Fluorid je běžnou složkou zubních past pro děti i dospělé, ale jeho množství je odlišné. A právě rozdílný obsah fluoridu je jednou z věcí, která by vás měla od pravidelného používání dětských past odradit, lákavým příchutím navzdory.

Dětská zubní pasta je zároveň speciálně vyvinuta tak, aby byla bezpečná při polykání. Je to proto, že děti někdy při čištění zubů pastu polykají. Požití příliš velkého množství fluoridu totiž může u dítěte způsobit škodlivou reakci v ledvinách.

Děti mladší 6 let ještě nejsou schopny zubní pastu vždy vyplivnout, proto by měly používat pastu, která je pro ně vyrobena. To ale neznamená, že ji mohou polykat „ve velkém“.

Matka dává dceři na kartáček zubní pastu.
zdroj: freepik.com

Dospělí a dětská zubní pasta

Aby tedy byly děti chráněny před požitím potenciálně nebezpečného množství fluoridu, obsahují dětské zubní pasty méně fluoridu, než kolik ho obsahují tuby zubních past pro dospělé.

To je sice prospěšné pro bezpečnost dětí, ale toto menší množství nestačí k uspokojení potřeb ústní dutiny dospělých. Vzhledem k tomu, že mnoho z nás poměrně hojně konzumuje nápoje s obsahem kyselin, jako jsou limonády, káva nebo víno, potřebujeme k udržení zdravých zubů větší množství fluoridu.

Pokud tedy dlouhodobě používáte k čištění zubů pouze dětskou zubní pastu a následně nepoužíváte žádnou ústní vodu, může být vaše zubní sklovina náchylnější ke vzniku zubního kazu.

Další rozdíly mezi zubní pastou pro dospělé a pro děti

Rozdílný obsah fluoridu není jedinou věcí, kterou se od sebe zubní pasty pro děti a pro dospělé odlišují.

  • Abrazivita – dětská zubní pasta je mnohem méně abrazivní než zubní pasta pro dospělé. Často má podobu gelu, což vyhovuje citlivým dětským zubům. Z tohoto důvodu tak ale dětská zubní pasta ze zubů dospělých nemusí odstranit vše, co očekáváme.

  • Příchutě a barvy – vzhledem k tomu, že malé děti obvykle nemají rády mentol, vyrábějí se dětské zubní pasty především v ovocných příchutích. Pro zvýšení atraktivity v dětských očích mají také většinou jinou než klasicky bílou barvu, která je naopak typická pro většinu zubních past pro dospělé.

Zdroj: smiledentalcenterct.com, thehealthy.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu