Proč čerstvý vzduch pomáhá zmírnit nevolnost?

Představte si, že jedete v autě po dálnici a užíváte si začátek cesty na dovolenou, když tu najednou jedno z dětí na zadním sedadle zasténá: „Není mi moc dobře.“  Vaší okamžitou reakcí, kromě shánění pytlíku na zvracení, by pravděpodobně bylo otevření oken, abyste do auta pustili čerstvý vzduch. Proč vlastně tento trik v podobě přísunu čerstvého vzduchu pomáhá?

Je nám horko, ale naše teplota klesá

Charakteristickými příznaky nevolnosti jsou zvracení a pocení. Méně známé je, že když se člověku udělá špatně, klesne mu tělesná teplota. Dochází tak vlastně k mírnému podchlazení. Tento jev byl poprvé zaznamenán před přibližně 150 lety u námořníků trpících mořskou nemocí, ale vědci se jím začali zabývat až v posledních několika desetiletích, jak uvádí i studie publikovaná v časopise Temperature.

Kapiláry v kůži se rozšiřují, což umožňuje větší průtok krve v blízkosti povrchu kůže, čímž se ztrácí teplo do okolí a snižuje se teplota tělesného jádra. Tento proces jde ruku v ruce s vyrážením potu, který dále snižuje tělesnou teplotu, což člověk může pociťovat jako „studený pot“. Když se u člověka v důsledku nevolnosti sníží teplota, jeho centrální nervový systém, konkrétně hypotalamus, část mozku, která reguluje tělesnou teplotu, se snaží tomuto poklesu čelit. Ačkoli je tedy teplota tělesného jádra nízká, může člověk trpící nevolností cítit nával horka a být zarudlý.

Čerstvý vzduch „omámí“ hypotalamus

Zdá se tedy, že je to právě tento pokles teploty a kompenzační reakce těla, co způsobuje pocit nevolnosti. Čerstvý chladný vzduch nebo přiložení chladného obkladu na zátylek či čelo může pomoci snížit pocit horka nebo zarudnutí, protože působí proti snaze hypotalamu zvýšit tělesnou teplotu, a tím zmírnit pocit nevolnosti.

Proč pokles teploty a následná kompenzace ke zvýšení tělesné teploty vede k nevolnosti? Jedna z teorií naznačuje, že nevolnost i změna teploty mohou být přirozeným způsobem, jak se tělo brání v reakci na toxiny. Nevolnost často vede ke zvracení, které toxiny z těla svým způsobem odstraňuje. Pokud předpokládáme, že studený pot spojený s nevolností je součástí přirozené obrany proti otravě nebo infekci, mohlo by být snížení tělesné teploty po zjištění toxinu součástí evolučního přístupu, jehož výsledkem je obranná hypotermie.

Zdroj: healthline.com, ncbi.nlm.nih.gov, danielmtfessler.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu