Proč jsou probiotika pro naše zdraví tak důležitá a jaké jsou jejich výhody?

Mikrobiom, soubor bakterií žijících ve střevech, hraje nedílnou roli v celkovém zdraví. Dva z nejpopulárnějších způsobů, jak se postarat o zdraví střev, jsou probiotické doplňky a potraviny bohaté na probiotika, jako je například jogurt.

Podporují střevní mikroflóru

Nejznámější účinek probiotik je ten, že mají blahodárný vliv na trávicí systém, protože bojují proti nevítaným patogenům, bakteriím a kvasinek. „Probiotika by se měly chápat jako malí pomocníci, kteří obnovují a udržují pořádek a harmonii ve střevech.“ říká zdravotní expert MD. Vincent Pedre.

Probiotika jsou prospěšná při zvládání střevních problémů, jako je průjem způsobený užíváním antibiotik a zácpa. Mohou také hrát významnou roli při poskytování nutriční podpory chronickým a akutním gastrointestinálním poruchám.

Podílí se na lepším výkonu

Střevní bakterie hrají důležitou roli v metabolismu, podílejí se na všem od trávení, po výrobu a ukládání energie, a dokonce i regulaci chuti k jídlu. Probiotika zlehčují vstřebávání živin, takže svalové buňky mají lepší nutriční základ. Tyto živiny pak umožňují lepší dobu regenerace a váš výkon se postupem času zvyšuje.

Podporují zdravé trávení

Kůže a střeva jdou ruku v ruce, protože probiotika pomáhají zlepšovat střevní mikrobiom, snižují záněty a zlepšují také stavy kůže. Když nejsou střeva zdravá, začnou se v něm rozkládat látky, které se postupně stávají toxickými. Ty se pak dostávají do kůže. S probiotiky se vaše střevo stává zdravějším, a proto vaše kožní problémy se pomalu začnou vytrácet.

Udržují zdravou dutinu ústní

Patogeny v ústech jsou mikroby způsobující infekci. Naštěstí probiotika obsahují přátelské bakterie, které posilují váš imunitní systém. To zajišťuje, aby vaše ústa byla dostatečně zdravá, aby škodlivé bakterie byly co nejvíce zničeny. Pokud jste v pokročilém stádiu onemocnění dásní, může konzumace významného množství probiotik stimulovat tvorbu kostí a pomáhat při opravě poškozených zubů.

Probiotika mají i mnoho jiných pozitivních účinků na zdraví.

Poraďte se o jejich konzumaci a účincích s lékařem.

Autor: Bára Králová
zavřít reklamu