Proč nemůžeme usnout i přesto, že jsme strašně unavení?

Někdy – bez ohledu na to, kolik kávy vypijete – je těžké udržet oči otevřené, natož dokončit úkoly, které musíte udělat v kanceláři nebo doma. Přesto až příliš často se stane, že vlezete do postele a zjistíte, že jste úplně vzhůru. Prostě ne a ne usnout.

Proč nemůžeme usnout?

Než sáhnete po prášcích na spaní, zjistěte, co by mohlo způsobit, že jste celý den unavení, ale v noci vzhůru. Jakmile na to přijdete, můžete podniknout kroky na podporu lepšího spánku.

Cirkadiánní rytmus

Cirkadiánní rytmus je jako interní časoměřič všeho, co naše těla dělají za 24 hodin. Tento systém využívá světlo, tmu a naše biologické hodiny k regulaci tělesné teploty, metabolismu, hormonů (včetně melatoninu) a spánku. Hlavní hodiny těla se nazývají suprachiasmatické jádro (SCN). Nachází se v mozku a řídí produkci melatoninu. Tento hormon pomáhá regulovat spánek.

Během dne, kdy je venku světlo, zůstávají hladiny melatoninu nízké. Později v průběhu dne, kdy se začne stmívat, naše těla produkují více melatoninu, přičemž hladiny vrcholí mezi 2. a 4. hodinou ráno, než opět klesnou. Naše těla jsou nejlépe připravena usnout asi 2 hodiny poté, co začnou stoupat hladiny melatoninu.

Pokud jste však unavení, ale nemůžete spát, váš cirkadiánní rytmus může být prostě vypnutý. To by mohlo být známkou syndromu opožděné fáze spánku. K tomu dochází, když usnete o 2 nebo více hodin později, než je považováno za „normální“ (22:00 – 00:00), což ztěžuje ranní probuzení do školy nebo do práce.

Proč jsem během dne unavený?

Pokud jste unavení, ale nemůžete spát, může to být známka poruchy spánkové fáze. Pokud ne, může to být něco jiného nebo kombinace více věcí, jako například:

Dřímání

Zdřímnutí nejsou ze své podstaty špatná. Ve skutečnosti má podřimování několik zdravotních výhod. Ale špatná strategie zdřímnutí vás však může udržet vzhůru právě v době, kdy byste měli spát.

Úzkost

Není divu, že porucha spánku je diagnostickým příznakem některých úzkostných poruch. Úzkost také vede ke zvýšenému vzrušení a bdělosti, což může ještě více oddálit spánek.

Deprese

Vztah mezi problémy se spánkem a depresí je komplikovaný. Deprese totiž narušuje cirkadiánní rytmy. Vztah deprese může ovlivnit zánět, změny chemických látek v mozku, genetické faktory a další.

Kofein

Možná je čas přehodnotit odpolední preso nebo energetický nápoj. V průměru má kofein poločas rozpadu 5 hodin.

Modré světlo

Večer odložte smartphony! Modré světlo vyzařované z telefonů, tabletů, notebooků a televizních obrazovek potlačuje produkci večerního melatoninu a snižuje ospalost. Je doporučeno přestat používat jakékoli toto zařízení 2 hodiny před spaním. Můžete také zvážit nošení brýlí blokujících modré světlo.

Jiné poruchy spánku

Syndrom fáze zpožděného spánku není jedinou poruchou, která vám může rozhodit spánkový cyklus. Totéž může udělat spánková apnoe a syndrom neklidných nohou. Při spánkové apnoe se dýchání opakovaně zastavuje. Při syndromu neklidných nohou se vaše nohy cítí nepohodlně a vedou vás k tomu, abyste je chtěli hýbat. Obě podmínky mohou narušit noční spánek, což pak způsobí denní ospalost.

Zdroje: healthline.com

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu