Proč se vlastně bojíme tmy? Vysvětlení je jednoduché!

Úspěšná manažerka Romana se o svém strachu mluvit nebojí. „Když se v noci probudím a jdu se třeba napít, prostě mám strach, že na mne něco ze tmy vyleze.“, říká. A to má psa a odborně a velmi důkladně zabezpečené dveře proti vniknutí cizích osob. „Tmy jsem se bála už jako malá, rodiče mi nechávali rozsvícenou lampičku.“ Lampičku prý už nepotřebuje, ale dětský strach v ní zůstal.

Fobie ze tmy

„V noci by mne nikdo nedostal do lesa. Ne proto, že bych o něco zakopla nebo se ztratila, ale prostě proto, že není nic vidět.“ Jako důvod to stačí a podobné pocity má mnoho lidí. Vědí sice, že strach je iracionální a že není čeho se bát, přesto se ve tmě cítí nejistí. Pokud je tento strach nepřekonatelný, mluvíme o fóbii.

Pocit strachu ze tmy existuje od pradávna a lidi i zvířata chrání před nebezpečím, které se ve tmě ve volné přírodě může stát. A někdo se zkrátka tohoto dávného strachu nikdy nezbavil.

Strach a strach ze strachu

Strach poznáme poměrně snadno. Máme zrychlený pulz, rychleji a silněji nám buší srdce, někdy stav doprovází třas. Lidé by se neměli za strach stydět, je přirozený. Představte si, s jakým strachem musí bojovat děti. V jejich světě neživé předměty ožívají, existují v něm nadpřirozené bytosti, duchové a strašidla a platí v něm úplně jiné zákony než ve světě dospělých. Někteří dospělí dostanou strach při pouhé představě temného místa nebo jízdy autem v noci. Mají pocit, že se zákonitě musí stát něco špatného, a dostanou strach. Posléze se začnou bát i toho, že strach opět přijde a mají strach ze svého budoucího strachu.

Cvičení a hry pomáhají

Psychologové sází na pomalé odnaučování strachu a používají při tom i různá cvičení a hry. Dětský strach začíná už před porodem a dále se různým způsobem rozvíjí. Někdy se takový strach objeví až v dospělosti. Staré vzpomínky nikdy nezmizí, jen se na ně kupí ty novější. V každém tak zůstává kousek dítěte s jeho přirozenými pocity, obavami a strachy. Pokud jde o dítě, pomůže například hra někde, kde je málo světla nebo i tma. Musí jít o zábavné situace, kdy se dítě zaměří na to, co se děje, nikoli na okolí. Samo tak zjistí, že mnoho věcí se dá dělat úplně stejně, jako když je světlo.

Léky pomohou také

Nemáme na mysli léky psychiatrické, které mají vedlejší účinky a mnohdy na nich vzniká závislost. Pomoci může homeopatie, která dokáže skvěle ovlivnit nejrůznější formy strachu. Strach se objevuje u dětí i dospělých například tehdy, když mají usnout v úplné tmě a tichu, případně v neznámém prostředí. Někdy se objevují až halucinace, kdy ve tmě člověka navštěvují mrtví lidé či duchové a jiné nadpřirozené bytosti, třeba andělé.

Těmto obtížím se postižený člověk obvykle brání usínáním při světle, puštěné televizi či radiu. Bohužel i to má své nevýhody. Jestliže v televizi běží nějaký hororový film a vy se zrovna probudíte, může se stav velmi zhoršit. Ale rozsvícené světlo nedovolí, aby spánek byl tak kvalitní, jak je potřeba.

Zjistili jste, že máte stejné nebo podobné obtíže? Kromě námi doporučených rad je vhodné navštívit odborníka, klidně z oblasti alternativní medicíny, abyste se vyhnuli užívání hypnotik. Nebo to zkuste stejně, jako u dětí. Pokud to zvládnete, běžte do tmy dělat něco pěkného, stačí procházka s manželkou či přítelkyní.

A jak se spí vám?

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu