Proč věnovat pozornost barvě vaší moči?

Vyměšování patří mezi témata, o kterých se veřejně z mnoha různých důvodů nemluví. Na jednu stranu je to pochopitelné, ale na druhou stranu s sebou toto tabu může přinášet řadu skrytých problémů. Například barva moči nám totiž může prozradit poměrně velké množství informací o našem zdravotním stavu. Vyplatí se tak vědět, co je a co už není v pořádku.

Čím je barva moči ovlivněna?

Charakteristické zabarvení moči, které by za normálních okolností mělo být světle až středně žluté, souvisí s barvivem urochrom. Vliv na zabarvení a vůni moči mají kromě případných zdravotních problémů samozřejmě také specifické potraviny, které konzumujeme, nebo náš pitný režim. Čím je naše tělo více dehydrované, tím je žluté zbarvení moči intenzivnější. Normální je sytější zbarvení první ranní moči, pokud má ale moč sytě žlutou barvu i během dne, měli byste zvýšit váš příjem tekutin. Pokud je naopak moč jakoby průhledná, dodáváte vašemu organismu tekutin zbytečně mnoho. Barvu moči ovlivňuje také mnoho léků či potravinových doplňků. Svítivě žluté zbarvení způsobují například přípravky s obsahem vitamínu B.

Oranžové zbarvení

Jednou z příčin oranžové barvy moči může být nadměrné množství potravin, které obsahují barvivo betakaroten. Typickým příkladem je tak především mrkev. Pokud ale víte, že jste žádné takové potraviny nekonzumovali a vaše moč je zbarvená do oranžova, může to být jeden z příznaků infekce močových cest. Velmi intenzivní oranžové zbarvení moči způsobují i problémy s játry.

Červené či růžové zbarvení

I v tomto případě je nejprve vhodné vzpomenout si, co jste v nedávné době konzumovali. Nelekejte se tak růžově či červeně zbarvené moči poté, co jste jedli červenou řepu, rebarboru nebo borůvky. V ostatních případech se naopak vyplatí být na pozoru, neboť takové zbarvení často značí přítomnost krve v moči. Ta může být způsobena rozmanitými zdravotními problémy. Nejčastěji souvisejí s ledvinami, prostatou či močovou soustavou obecně. Vyplatí se proto navštívit lékaře.

Hnědé, zelené či černé zbarvení

Mnohem méně časté je zbarvení moči dohněda, černa či zelena. Do jisté míry může být opět způsobeno potravinami či léky. Zelená barva může souviset s nadměrnou konzumací chřestu, hnědou barvu někdy způsobují projímadla i antibiotika. Obvykle ale tyto barvy vždy značí problém. Zelená barva obvykle značí specifickou formu infekce močových cest, která je způsobená bakterií proteus mirabilis. Intenzivní hnědé zbarvení zase potíže s játry, například hepatitidu a cirhózu, či rabdomyolýzu neboli rozpadu svalů, například po přílišné tělesné zátěži. Černá barva moči může být způsobena nadměrnou konzumací lékořice nebo užíváním léků s vysokým obsahem železa. Pokud jde o zdravotní problém, nejčastěji černé zbarvení způsobuje krvácení do tenkého střeva či žaludku.

Zakalení, bublinky nebo pěna

V případě, že máte pocit, že je zbarvení vaší moči jakoby zakalené, může to být důsledek obsahu fosforečnanu vápenatého. Ten je často průvodním jevem ledvinových kamenů. U žen může zakalení moči souviset s některými gynekologickými problémy, například výtokem. Jestliže vaše moč obsahuje větší množství bublinek či pěny, zkuste omezit množství bílkovin ve vaší stravě.

Zdroj: clevelandclinic.org, denverurology.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu