Proč vlastně zíváme a je zívání „nakažlivé“?

Určitě se vám to již stalo. Necítíte se nikterak zvlášť unaveni, vše se zdá normální. Pak ale někdo ve vašem okolí zívne. A rázem se vám chce zívat taky. Jako kdyby zívání bylo nakažlivou činností. Je to opravdu možné? A co vlastně o zívání víme?

Příčiny zívání…i když nejsme unavení

Člověk samozřejmě nejčastěji zívá, pokud je unavený, například z důvodu špatného spánku během noci. Nejedná se ale o jediný důvod. Existuje mnoho různých vysvětlení, proč lidé zívají i tehdy, když unavení nejsou. Jedna z populárních teorií říká, že zívání pomáhá tělu získat více kyslíku.

Nejvíce vědecky podloženou teorií o tom, proč zíváme, je ale regulace teploty mozku. Nedávno publikovaná studie v časopise Physiology & Behavior, která zkoumala zvyky při zívání u sto dvaceti lidí, zjistila, že v zimě se zívání vyskytuje méně. Pokud se teplota mozku dostane příliš vysoko, vdechování vzduchu během zívání je způsobem, kterým se jí tělo snaží snížit.

Dalším důvodem, proč můžete zívat, je to, že se tělo chce probudit. Pohyb pomáhá protáhnout plíce a jejich tkáně a umožňuje tělu ohýbat svaly a klouby. Pomůže také vytlačit krev směrem k obličeji a mozku, a zvýšit tak bdělost.

Psychologický význam „nakažlivosti“ zívání

Zívání je rozhodně „nakažlivé“. Dokonce i pouze videa zívajících lidí mohou vyvolat u sledujících zívání. Studie publikovaná v časopise Personality and Individual Differences zkoumala osobnostní rysy sto třiceti pěti vysokoškolských studentů na základě toho, jak reagovali na různé pohyby obličeje. Výsledky ukázaly, že čím méně empatie člověk projevoval, tím menší byla pravděpodobnost, že člověk zívne poté, co viděl zívat někoho jiného.

Způsoby, jak zastavit nechtěné zívání

Zívání je do velké míry přirozené, pokud se vám ale chce zívat v nepříliš vhodný okamžik, existují určité způsoby, jak zívání zastavit. Jako základní technika se doporučuje hluboké dýchání. Pokud cítíte, že se vám chce zívat, zkuste hluboké dýchání nosem. Další rada spočívá v pohybu, který pomůže stimulovat váš mozek.

Pocity únavy, nudy a stresu mají tendenci způsobovat, že lidé více zívají. Jelikož zívání, jak jsme si již řekli, může souviset s vysokou teplotou, zkuste se rovněž zchladit. Napijte se chladné vody, dejte si studené ovoce nebo zeleninu, případně vyjděte na chvilku ven. Nadměrné zívání může také pramenit z toho, že přijímáte příliš mnoho kofeinu.

Zdroj: clevelandclinic.org, sciencedirect.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu