Prsa chce mít každá žena zdravá a krásná – jak na to?

Zdravá prsa jsou chloubou každé ženy. Nejenom že by měly hezky vypadat a být pevné, ale důležité je především jejich zdraví. Máme pro vás pár tipů, jak o prsa pečovat „zevnitř“.

Jezte čokoládu

Není to jenom další výmluva k tomu, abyste si mohla rozdělat tabulku čokolády. V hořké čokoládě totiž byly objeveny směsi, které dokážou bojovat s rychle rostoucími druhy rakoviny. Tak mlsejte bez výčitek!

Spánek je důležitý i pro prsa

Zapomeňte na bujaré divoké večírky táhnoucí se až do ranních hodin. V těle se nachází látka zvaná melatonin, který pomáhá regulovat hormon estrogen. Pokud ponocujeme, hladina melatoninu se snižuje díky nočnímu světlu. Proto byste měla tělu dopřát zdravých 7 – 8 hodin spánku. I vaše prsa si ráda odpočinou!

A zase ten pohyb

Tukové buňky produkují estrogen, jehož vysoká hladina je spojována s některými druhy rakoviny. Díky pohybové aktivitě se hladina estrogenu zmírňuje. Podle americké rakovinové společnosti by měl člověk cvičení věnovat minimálně 150 minut týdně. Jestli si vyberete posilovnu či cvičení na čerstvém vzduchu, pokud to samozřejmě počasí dovolí – je již jen na vás. Sedněte na kolo nebo se „poperte“ s boxovacím pytlem! Budete nejenom zdravá, ale i spokojená.

Jezte hodně zeleniny a ovoce

Konzumace mnoha druhů ovoce a zeleniny pomáhá ke snížení rizika vzniku nádorů v prsou. Je to dáno zřejmě tím, že je toto jídlo bohaté na karotenoidy a přírodní pigmenty, které často slouží jako antioxidanty. Nejvhodnější je ovoce s nízkou hladinou přírodního cukru, protože ani ten není nejvhodnější pro naše tělo, pokud ho konzumujeme ve větší míře.

Kyselina listová nejenom v těhotenství

Nedostatečná konzumace kyseliny listové je spojena se sníženou schopností „opravy“ DNA. Poškozená DNA je spojována s větším výskytem rakoviny. Vaše prsa se jí tak mohou alespoň teoreticky vyhnout. Měla byste denně sníst potraviny, ve kterém se nachází alespoň 400 mikrogramů látky zvané folát.

Jsou to nepříklad:

  • špenát
  • cereálie
  • luštěniny
  • semínka

Víno trochu jinak

V hroznovém vínu se nachází antioxidační resveratrol, který chrání buňky těla před jejich poškozením, které směřuje k rakovině. Ve slupce bobulí je této látky nejvíce. Určitě byste tento druh ovoce měli zařadit co nejvíce do svého jídelníčku. Samozřejmě, sklenička vína taky není na škodu, ale opravdu jen občas.

Pravidelné návštěvy u lékaře

S postupem věku by každá žena měla projít lékařskou prohlídkou. V dnešní době si již můžete vybrat, zda se vydáte na vyšetření pomocí mamografu nebo ultrazvuku. Jakmile žena přesáhne čtyřicítku, měla by se nechat vyšetřit každý rok – prevence je nejdůležitější, proto na ni dostatečně myslete.

Zdraví máte jenom jedno, tak si jej chraňte – a začněte u svých prsou!

Autor: Katka Procházková
ZAVŘÍT