První lékař jí poradil zhubnout, druhý však objevil zákeřnou rakovinu

Jen Curranová (38) není první ženou, která se svému lékaři svěřila s podivnými příznaky nemoci a ten jí špatně diagnostikoval anamnézu. Její zdravotní problémy přičinil její nadváze, kterou měla z nedávného porodu. Po konzultaci s druhým lékařem se však zděsila své diagnózy.

Všechno začalo těhotenstvím, které nastínilo její silné hodnoty bílkovin v moči

Když laboratorní výsledky ukázaly, že moč Jen Curranové obsahuje velké množství bílkovin, její lékař jí doporučil, aby zhubla. Poradil jí různé diety a formy cvičení.

Už během těhotenství trpěla vysokým krevním tlakem a zvýšenou hladinou bílkovin v moči. Byla jí diagnostikována preeklampsie – nebezpečná těhotenská komplikace, kvůli které musela zůstat tři měsíce na lůžku. Nakonec ale porod proběhl bez komplikací a Jen porodila zdravou holčičku.

Po porodu ji čekalo vyšetření ledvin

Tím to ale neskončilo. Jejímu porodníkovi se bílkovina v moči nelíbila, a tak trval na tom, že po narození dítěte bude muset navštívit specialistu zabývající se ledvinami. Takže za několik týdnů po porodu dcery Rose se setkala s odborníkem, jenž zjistil, že hladina bílkovin v moči se od té doby ještě zvýšila. „Budete muset zhubnout, pak se hodnoty bílkovin vrátí do normálu. Na kontrolu přijďte za čtyři měsíce,“ zněla slova jejího lékaře. Jen si také všimla, že i když se jí doktor ptal na různé otázky, její odpovědi neposlouchal.

Nedalo jí to a vyhledala pomoc jinde

Jen si ale stále nebyla diagnózou jistá, a tak se rozhodla navštívit druhého specialistu. Nový lékař prozkoumal její laboratorní výsledky a sám uznal, že vůbec nejsou dobré a samotné hubnutí a cvičení její zdravotní stav se tím nezlepší.

Zjistili, že má rakovinu

Poté, co biopsie ledvin vykázala abnormality v krvi, byla Jen předána hematologovi-onkologovi, který provedl biopsii její kostní dřeně. Onkolog jí diagnostikoval mnohočetný myelom, tedy vzácnou rakovinu krve. „Žádné jiné testy se nejevily neobvyklé. Nebyla jsem na tom dobře a ani jsem se dobře necítila. Kdybych neměla dítě, mou nemoc by zavčasu neobjevili,“ vzpomíná Jen Currenová.

Jen Currenová má za sebou léčbu chemoterapie, která zabrala lépe, než lékaři očekávali. Myslí si, že je to tím, že se na její nemoc přišlo včas. Ale pořád ji hlodají otázky, co kdyby dala na lékaře, jenž jí poradil zhubnout? Nebo co kdyby vůbec neotěhotněla, tak se na rakovinu vůbec nepřijde?

Proto se rozhodla pomocí sociálních sítí apelovat na lidi, aby se za žádnou cenu nenechali lékaři odbývat a dali na svou intuici.

Autor: Katka Procházková
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu