První pomoc při bodnutí či kousnutí hmyzem

Letní měsíce jsou spojeny s větším výskytem hmyzu. Pravděpodobnost, že vás či vašeho potomka něco štípne, bodne či kousne, je tak poměrně velká. U většiny lidí naštěstí bodnutí či kousnutí hmyzem způsobí jen mírnou reakci. Jsou ale jedinci, kteří jsou na hmyzí jed či další látky, které se například ze slin hmyzu do rány dostanou, více citliví. Vyplatí se tedy vědět, jak případně reagovat.

Nejčastější problémy a potíže

Typickými příznaky, které jsou s bodnutím či kousnutí hmyzu spojené, jsou zejména, zarudnutí, svědění, otok a případně lehká bolest v postiženém místě a jeho okolí. Závažnost těchto příznaků se může lišit v závislosti na typu hmyzu, který vás kousl nebo bodl. U některých lidí se ale může objevit alergická reakce. Nejčastěji k alergické reakci dochází v souvislosti s včelami a vosami. Alergie se může projevit vyrážkou, pocity nevolnosti, problémy s dýcháním, otokem obličeje či rtů a hrdla, případně křečemi v břiše.

Závažná alergická reakce se nazývá anafylaktický šok. V tomto případě je nutná rychlá lékařská pomoc, neboť tato reakce může být život ohrožující. Diagnostikovaní alergici by u sebe měli nosit adrenalinové pero, které se v případě problémů aplikuje do svalu.

Jak správně odstranit žihadlo

I pokud postižený člověk nevykazuje známky těžké alergie, vyplatí se místo kousnutí nebo bodnutí ošetřit. Pokud je například žihadlo hmyzu stále zapíchnuté v kůži, opatrně ho odstraňte jemným škrábnutím plochého předmětu, například kreditní karty, přes kůži. K odstranění žihadla nepoužívejte pinzetu, protože zmáčknutím žihadla se může do rány uvolnit více jedu.

První pomoc

Dále se doporučuje místo po kousnutí či bodnutí omýt čistou vodou a mýdlem. Následně na místo přiložte na dobu přibližně deseti minut studený nebo ledový obklad. Ten sníží případnou bolest a otok. Jestliže se postižené místo nachází na dolní končetině, při sezení či ležení končetinu podložte.

Pokud místo po štípnutí svědí, můžete použít některé z antihistaminových prostředků, které lze zakoupit v lékárně, nebo místo pomazat aloe vera či pastou vytvořenou z jedlé sody a vody. V každém případě se vyvarujte škrábání místa, mohli byste si do místa zanést infekci.

Zdroj: nhs.uk, mayoclinic.org

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu