Pryč se zubním kamenem. K odstranění používají zubaři různé metody

Pokud ze svých zubů pravidelně a důsledně neodstraňujete zubní plak, může dojít k jeho usazování a přeměnu na zubní kámen. Takovou vrstvu je téměř nemožné manuálně odstranit z pohodlí domova tak, abyste svému chrupu neublížili. V takovou chvíli přicházejí na řadu odbornější metody, které provede váš zubař.

Proč vzniká zubní kámen?

Příčina je jednoduchá. Plak se na zubech usazuje pravidelně a je nutné jej odstraňovat i několikrát denně. Pokud spoléháte na čištění jen jednou za den, děláte chybu. Kvůli tomu zůstávají na zubech a dásních zbytky jídla, sladkých tekutin, kávy a mnoha dalších nečistot, které pak působí potíže.

Zatímco plak je jen lehce odstranitelným nánosem, zubní kámen je mnohem tvrdší, lépe přilne k zubu a není možné jej odstranit domácími metodami. Běžně byste tedy při denní hygieně měli kromě obyčejného kartáčku používat také mezizubní kartáček, zubní nit nebo zubní sprchu, abyste dokonale vyčistili všechna hůře dostupná místa.

Metoda pískování

Při odstraňování zubního kamene, ale i při prevenci, se můžete spoléhat na metodu pískování, která se velmi často využívá při běžné návštěvě ústní hygieny. Pískování dokáže odstranit nejenom zubní kámen, ale také plak a pigmentaci zubu. Pokud například kouříte, pijete barevné nápoje a nedodržujete bílou dietu, může vám tato metoda pomoci udržet i přes tyto zvyky krásný úsměv.

Použití škrabky

Pokud zubní kámen není v extrémní fázi a pokrývá jen malou část zubu, uchylují se zubaři k použití ruční metody. V takové chvíli používají škrabku, která zubní kámen ze zubu odtrhne. Ideální je takovou možnost využít v případě, že máte zubní kámen jen u dásní nebo v mezizubních prostorech.

Použití ultrazvuku

Pokud chcete mít zuby jako nové, spoléhejte spíše na laserovou metodu, která dokáže zuby zbavit i nejmenších estetických vad v podobě zubního kamene. Ultrazvukové vlny jsou totiž natolik účinné, ale zároveň jemné, že bez bolesti odstraní zubní kámen ze zubu, mezizubních prostor, ale i míst přímo u dásně. Metoda je sice nákladnější než ruční odstranění, ale v mnoha případech se vyplatí.

Zdroj: Fountainhilldentist.com, Healthline.com

Autor: Tereza Málková
zavřít reklamu