Rakovina děložního čípku: Jak ji předejít, zjistit včas a nepodcenit prvotní příznaky

Rakovina děložního čípku je u žen druhým nejčastějším onkologickým onemocněním. Každý rok si diagnózu vyslechne přibližně půl milionu žen a téměř polovina z nich zemře. Na rozdíl od ostatních typů rakoviny má rakovina děložního čípku jednu hlavní příčinu, lidský papilomavirus neboli HPV. Jakými varovnými signály se vás organismus může snažit upozornit na to, že můžete tímto typem rakoviny trpět?

Potíže při močení i menstruaci

Jedním z častých signálů, že s vaším organismem není něco v pořádku, jsou problémy související s vyprazdňováním. Tyto potíže mohou být různorodého charakteru, nejčastěji se jedná o neustálé nutkání močit či bolest při močení, která je způsobena zánětem na děložním čípku. Dalším varovným signálem, který může naznačovat možnost rakovinného bujení ve vašem organismu, jsou genitální bradavice. I ty jsou totiž způsobeny papilomaviry. Počínající rakovina rovněž ovlivňuje i menstruační cyklus, typickým příkladem je krvácení mimo cyklus či silná bolest v pánevní oblasti.

Úbytek hmotnosti i bolest zad

Stejně jako ostatní typy nádorových onemocnění i rakovina děložního čípku je velmi často spojena se ztrátou hmotnosti. Bohužel mnoho žen tento příznak podceňuje, neboť jsou často za snížení své váhy vděčné. Vzhledem k tomu, že zánět na děložním čípku má někdy vliv i na činnost ledvin, určitým příznakem může být i nespecifická bolest ve spodní části zad.

Očkování a cytologie – účinná prevence

Pokud jde o faktory, které můžeme ovlivnit a které ke vzniku rakoviny děložního čípku prokazatelně přispívají, nejčastěji se mluví o vyšším počtu sexuálních partnerů, rizikových pohlavních stycích a dále oslabeném imunitním systému. Dnešní mladé dívky mají v porovnání s předchozími generacemi žen velkou výhodu v tom, že se mohou nechat očkovat. Pokud dívka podstoupí očkování ještě před začátkem svého pohlavního života, je ochrana před papilomaviry velmi účinná. Jako prevence pro již sexuálně aktivní ženy slouží především pravidelné gynekologické prohlídky, během nichž lékař udělá stěr ze stěn děložního čípku a vzorek následně odešle na cytologický rozbor.

Zdroj: mayoclinic.org

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu