Rozšířené póry: Jak se zbavit tohoto kosmetického problému?

Když přijde řeč na problémy s péčí o pleť, rozšířené póry na obličeji jsou často mezi prvními. Póry jsou vlastně malé otvory, kterými se na povrch pokožky dostává kožní maz a které uvolňují také pot. Velikost a vzhled pórů ovlivňuje několik různých faktorů, například genetika, věk, s přibývajícím věkem se pokožka stává méně pružnou, což může způsobit, že se póry zdají být větší, či typ pleti, mastnější pleť může vést k výraznějším pórům. Pokud doufáte, že se vám podaří póry zmenšit, máme pro vás dobrou i špatnou zprávu. Základní velikost pórů změnit nemůžete, ale můžete udělat spoustu věcí, které vám pomohou učinit je méně výraznými.

Šetrná čistota

Základní způsob, jak póry viditelně zmenšit, je udržovat je co nejvíce čisté. Opticky poté působí menší a rovněž nejsou tak výrazné. Pokud ale cítíte pokušení póry drhnout a mačkat, způsobíte si více škody než užitku. Příliš agresivní péče totiž vede k podráždění, které může póry ještě zvětšit. Místo drsného drhnutí pleť při čištění jemně masírujte.

Správné produkty a peeling

Pokud jde o čištění pleti, hledejte produkty určené speciálně pro váš typ pleti. Například lehké pěny a gely mohou být vhodné pro smíšenou a mastnou pleť, zatímco krémy a séra jsou vhodnější pro sušší pleť. Velmi dobře póry reagují na přípravky s AHA a BHA kyselinami. Kyselina glykolová a salicylová totiž urychlují obnovu buněk a pleť celkově regenerují. Tím přispívají k tomu, že v pórech se hromadí méně „nečistot“. Kyselina salicylová je vhodnější pro pleť mastnou a smíšenou, kyselina glykolová pro pleť sušší.

Maz a odumřelé kožní buňky se mohou snadno hromadit a zaplnit vaše póry. Ucpané póry mohou vést k tvorbě černých teček a akné, které mohou též póry zvýraznit. Exfoliace neboli peeling může pomoci zbavit se těchto nečistot a zbytků účinněji. Některým lidem pomáhají také jílové masky, které odvádějí přebytečnou mastnotu a uvolňují póry.

Opalovací krém a make-up

Poškození pokožky sluncem ji může negativně ovlivnit mnoha způsoby, od tmavých skvrn až po zvýšené riziko rakoviny kůže. Pokud jde o povrchové účinky, slunce může způsobit, že pokožka vypadá méně pevná a póry jsou viditelnější.

Pokud jde o póry, make-up může být dvojsečná zbraň. Zatímco některé přípravky mohou póry maskovat, jiné je mohou naopak ucpávat. Abyste se vyhnuli rozšiřování pórů, snažte se používat pouze nekomedogenní make-up, zejména pokud je vaše pleť mastnější nebo náchylná k akné.

Několik dalších kosmetických tipů

Vyhněte se třpytivým produktům na místech s výraznějšími póry, lesklý efekt je jen zvýrazní. Vyzkoušejte matné přípravky a podkladové krémy pro zmenšení pórů, prospěšné mohou být také produkty s výtažkem ze zeleného čaje, který pleť zklidní a sníží produkci kožního mazu. Vyhněte se složkám, které mohou vaši pleť vysušovat nebo dráždit, jako je alkohol a parfémy.

Rozšířené póry a jídelníček

Vyřaďte ze svého jídelníčku rafinovaný cukr. Konzumace rafinovaného cukru a smažených jídel ve velkém množství může póry ucpávat. Stává se to proto, že se zvyšuje produkce kožního mazu v důsledku hladiny inzulínu.

Zdroj: aad.org, ncbi.nlm.nih.gov

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu