Rybí pedikúra způsobila, že Karin (20) přestaly růst nehty

Taky vás láká rybí pedikúra, kterou vám provedou malé exotické rybičky tím, že okoušou mrtvou kůži na noze? Věřte, že po přečtení tohoto článku se nad tímto nápadem ještě zamyslíte. Podle zprávy vydané v deníku JAMA Dermatology, tento druh pedikúry způsobil, že se u jedné ženy vyvinul stav zvaný onychomadéza, také známý jako uvolňování nehtů na nohou.

Ženě přestaly růst nehty

Zpráva popisuje příběh dvacetileté Karin, která navštívila svého dermatologa poté, co bojovala se svými „abnormální nehty na nohou“ asi šest měsíců. Její nehty se začaly oddělovat od nehtového lůžka na několika prstech na nohou. Nakonec přestaly růst úplně – a postupně se od kůže oddělovaly víc a víc – nehtové lůžko každým dnem mizelo.

Diagnóza zněla jasně: „onychomykóza“

Její příznaky odpovídaly diagnóze onychomykózy, stavu, který je často spojován s vážnými nemocemi, infekcemi, léky, dědičnými stavy a traumatem, které se projevují právě na nehtech u nohou. Když má člověk onychomykózu, nehty jsou tenké a křehké a začnou vrůstat do kůže.

Dermatolog se ženy zeptal na její stravovací návyky, zdraví a životní styl, hledal stopy, co mohlo tento stav způsobit. „Uvolnění nehtů na nohou může být způsobeno častým nošením obuvi na vysokém podpatku nebo dlouhým během či jízdou na kole v příliš těsných botách,“ říká Dr. Lipner. „Ale pacientka všechny tyto možné příčiny popřela.“ Rovněž žena neměla žádné očkování, závažná onemocnění, ani za poslední rok neužívala žádné léky.

autor: SHARI R. LIPNER, MD, PHD/JAMANETWORK.COM

Po pátrání lékař zjistil, že příčinou jsou malé exotické rybičky

Jediným možným vysvětlením byla rybí pedikúra, na kterou pacientka chodila několik měsíců. Je možné, a na základě procesu eliminace také velmi pravděpodobné, že trauma způsobené kousáním ryb kolem oblasti nehtů vyvolalo zastavení jejich růstu. Dr. Lipner díky růstu nehtů vystopoval konkrétní období, kdy k traumatu došlo – a dostal se do období návštěv rybí pedikúry.

„Je známo, že mnohá studia používají k pedikúře nesprávný druh ryb – ryby se skutečnými zuby, které mohou člověka pokousat tak, že teče krev. Vzhledem k tomu, že se tyto ryby používají opakovaně z jednoho klienta na druhého, existuje vždy riziko přenosu hepatitidy a viru HIV,“ říká Dr. Lipner.

Koušete si nehty? Přečtěte si, co vás může potkat, pokud nepřestanete.

Obrázek si udělejte sami, zda je tento typ pedikúry bezpečný, či nikoliv. Karin nakonec slezly její staré nehty na všech prstech – a teď se těší z toho, že jí pomalu rostou nehty nové.

Onychomykóza

Při stavu známém jako onychomykóza se nehty uvolní a mohou se oddělit od nehtového lůžka. Oddělená část nehtu se stane neprůhlednou s bílým, žlutým nebo zeleným nádechem. Někdy jsou oddělené nehty příčinou poranění nebo infekce. V jiných případech je separace nehtů reakcí na konkrétní léčivo nebo spotřební produkt, jako jsou laky na nehty nebo lepidla. Onemocnění štítné žlázy a psoriáza – stav charakterizovaný šupinatými skvrnami na kůži – může také způsobit oddělení nehtů.

Příznaky onychomykózy:

  • Bělavé až žlutohnědé zabarvení,
  • křehký, drobivý nebo otrhaný nehet,
  • zdeformovaný tvar,
  • tmavá barva nehtu způsobená tím, že se pod ním hromadí jeho odumřelé kousky,
  • zápach.

Pokud se stav nehtu stále zhoršuje – zbarvuje se, ztenčuje a odlamuje, vyhledejte ihned lékaře.

zdroj: JAMA Dermatology

Autor: Bára Králová
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu