S plísní nehtů pomůže česnek, ocet i ústní voda. Jak je aplikovat?

Plísňové infekce mohou postihnout kteroukoli část našeho těla, k nejčastějším místům patří nehty na nohou. Nejnápadnějším příznakem je bílé, hnědé nebo žluté zbarvení jednoho i více nehtů. Infekce může způsobit též jejich ztluštění nebo popraskání. Naštěstí existuje mnoho způsobů, jak se této nepříjemnosti zbavit i bez antimykotik z lékárny.

Plíseň na nehtech

Při léčbě plísně nehtů hraje roli mnoho faktorů, například pronikavost nehtu, závažnost infekce a celkový zdravotní stav. Domácí prostředky mohou k vymýcení plísně nehtů potřebovat více času než lokální léky na předpis, výsledky se mohou projevit až po několika týdnech.

Tea tree olej

Čajovníkový olej je esenciální olej s výbornými antimykotickými a antiseptickými schopnostmi, které nám dokáží pomoci s celou řadou zdravotních i kosmetických problémů. Podle výzkumů je účinný i v boji proti plísním nehtů. Aplikace je velmi jednoduchá, stačí postižený nehet dvakrát denně potřít tamponkem namočeným v tea tree oleji.

Ocet

V boji s nejrůznějšími plísněmi v domácnosti často používáme ocet. Nicméně pokud jde o používání octa na plísně nehtů, neexistují důkazy, které by potvrzovaly jeho účinnost. Někteří lidé ale ocet jako domácí způsob léčby plísní na nohou doporučují. V tomto případě se ocet neaplikuje přímo na postižené místo, ale v poměru jedna ku dvěma se zředí s teplou vodou a nohy se do vzniklé lázně na přibližně 15 minut ponoří.

Česnek

Rovněž česnek je známý svými protiplísňovými a antimikrobiálními schopnosti, které potvrzují i odborné studie. Neexistuje tedy důvod, proč ho nepoužít v boji s plísní na nehtech. V tomto případě česnek oloupejte, prolisujte a poté ho na přibližně půl hodiny přiložte na postižený nehet.

Oreganový olej

Kromě oleje z čajovníku můžete použít též oreganový olej, který obsahuje thymol. Studie potvrdily, že tato látka má velmi dobré protiplísňové a antibakteriální vlastnosti. Pokud se rozhodnete použít oreganový olej, aplikujte ho pomocí tamponku na postižený nehet opět dvakrát denně.

zdroj: freepik.com

Ústní voda

Oblíbeným lidovým prostředkem proti plísním na nehtech jsou též ústní vody. Většina z nich obsahuje mentol, thymol a eukalyptus, které mají antibakteriální a protiplísňové účinky. Použití ústní vody je jednoduché, nalijte ústní vodu do misky či lavoru a postiženou končetinu do ní každý den na půl hodiny ponořte.

Jídelníček

Kromě výše uvedených domácích prostředků můžete v boji s plísněmi nehtů použít i váš jídelníček. Jako prevence i jako lék se doporučuje jídelníček bohatý na probiotika, bílkoviny, železo, vápník, vitamín D a esenciální mastné kyseliny.

Kdy navštívit lékaře

Ve většině případů je plíseň nehtů na nohou považována především za kosmetický problém. Přesto může u některých lidí způsobit komplikace. Pokud máte cukrovku, může plíseň nehtů podle studií vést ke vzniku vředů na nohou nebo k jiným problémům. Rovněž závažnější formy plísně a často se opakující infekce mohou vyžadovat návštěvu dermatologa.

Zdroj: healthdigest.com, ncbi.nlm.nih.gov, sciencedirect.com, onlinelibrary.wiley.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu