S rakytníkem za lepším zdravím, posílenou imunitou a krásnou pletí

Rakytník řešetlákový je unikátní rostlina napěchovaná vitamíny a prospěšnými látkami. Pomůže vám posílit imunitu, ochrání pleť, pomáhá při hojení kůže a je prospěšný při léčbě močového a zažívacího ústrojí. Jak je těžké tuhle zázračnou rostlinu vypěstovat?

Tolik zdraví v jedné oranžové kuličce

Rakytník řešetlákový se v přírodě vyskytuje jako opadavé keře nebo malé stromy. Typické jsou pro rakytník nažloutlé květy a zářivě oranžové plody, které jsou plné prospěšných látek pro naše zdraví. V rakytníku se vyskytuje:

  • Desetkrát větší množství vitamínu C než pomeranči
  • Vitamíny A, B, D, E, F a K
  • Alkaolid hippodhein (v těle se mění na serotonin)
  • Nenasycené mastné kyseliny omega 3, 6 a 9

Mezi hlavní pozitivní účinky patří to, že dokáže podpořit a posílit naši imunitu. Lidé, kteří jsou v rekonvalescenci po chemoterapii nebo ozařování, často dostanou užívání rakytníku přímo jako lékařskou radu. Naordinovat si jej ale můžou i lidé, které netrápí větší zdravotní potíže – ideálně ve chřipkovém období jako prevenci. Navíc dokáže úžasně zbavovat únavy.

Další dobrou vlastností rakytníku je, že umí pomáhat regenerovat oční rohovku. Pokud trpíte například šeroslepostí, vyzkoušejte ho. Budete příjemně překvapeni. Taky působí pozitivně na trávicí trakt.

A když už ne pro zdraví, pořád můžete brát rakytník pro krásu. Regeneruje pleť, zbavuje ekzémů, je výborným pomocníkem při léčbě akné. Zrychluje hojení popálenin a ran. Při aplikaci na pokožku hlavy prokazatelně podporuje růst vlasů.

Proč mi, rakytník jeden, nechce růst?

Není divu, že se rakytník stal často pěstovanou rostlinou. Bohužel to s ním jako s dvoudomou rostlinou není úplně jednoduché. Lidé se často dopouštějí stejných chyb.

Často si pořídí už nekvalitní sazenici z neznámého zdroje. Nebojte se trochu zainvestovat a pořiďte si kvalitní sazenici ze zahradnictví.

Další nejčastější chybou je špatné kombinace samčích a samičích keřů. Na jeden samičí keř musíte počítat dva až tři samčí keře.

Jaké máte zkušenosti s rakytníkem vy? Máte nějaký oblíbený recept?

Autor: Bára Králová
zavřít reklamu