Sedm mýtů o pití vody. Věříte jim?

Každá tělesná buňka tekutiny potřebuje. Díky nim správně funguje mozek, svaly a další procesy v těle. Zkrátka náš organismus nepotřebuje jen vyváženou stravu, ale také optimální příjem tekutin. Kolem pití se však neustále točí mnohé mýty. Podívejme se, které to jsou.

Během jídla se nepije

Tato skutečnost je minulostí. Správně byste se měli trochu „prolít“ před jídlem, a ještě více během něj. Podle nutričních specialistů pití před jídlem zajišťuje dostatek slin, což je předpokladem dobrého trávení. Pití během jídla zase v žaludku naředí potravu, takže střeva při jejím dalším zpracováním nejsou tolik zatěžována.

Jaký je průměr

Doporučený příjem tekutin je stanovený na 2 až 3 litry denně. Jenže kolik a u koho je to tak akorát? Zkuste pít podle toho, kolik vážíte. Dospělý člověk by měl denně přijmout asi 35 mililitrů na 1 kilogram váhy. A je tu ještě další indikátor v podobě barvy moči. Světlá barva je v pořádku, tmavá značí, že byste měli pít víc.

Škodí nám PETky?

O PET lahvích koluje mnoho nesmyslných informací. Pravdou je, že jedovaté nejsou a ani se z nich do nápoje neuvolňují škodlivé látky. PET je čistý polymer, který podléhá toxikologickému hodnocení. PET lahve jsou ale testovány pouze na jednorázové použití.

„Bílý“ chlor z kohoutku

Také o tom se často mluví – ve vodě z kohoutku je prý nadbytek chlóru, který je zdraví škodlivý. Jak to ve skutečnosti je? Kohoutková vody pochází jak ze zdrojů povrchových, tak i podzemních. Aby byla pitná, tedy zdravotně nezávadná, je nutné ji chemicky upravit. Finální úpravou je dezinfikace chlórem, který z ní ale rychle vyprchá, stačí počkat pár minut. Když má voda bílou barvu, není na vině chlór, ale vzduch rozpuštěný ve vodě, například po opravě potrubí. Dokonce ani rezavá voda není zdravotně závadná. Zbarvení způsobují oxidy železa, které vznikají korozí stěn potrubí.

Ovoce a zelenina nahradí vodu

Tady je pravda někde napůl. Většinu ovoce a zeleniny tvoří hlavně voda, a když si dáte například meloun, žízně vás určitě zbaví. Jenže ovoce i zelenina obsahují také dost vlákniny. V trávicím ústrojí však na sebe vláknina váže vodu, což znamená, že více vlákniny zároveň potřebuje více tekutin. U většina běžných druhů ovoce a zeleniny pokryje voda v nich obsažená nároky na potřebu tekutin. Ale u některých druhů to neplatí, takže pokud je konzumujete, musíte tekutinu doplňovat.

Zdravá voda ze studánky?

V Česku je několik tisíc volně přístupných studánek. Ačkoli přírodně tekoucí voda láká k osvěžení, její pití podstupujete na vlastní riziko. Jen málo studánek prověřují akreditované laboratoře, nicméně i to je stejně jedno – přes noc zaprší a původně pitná voda se změní na zdraví nebezpečnou.

Obyčejná voda nebo minerálka?

Hlavně v létě a při sportu, kdy se potíme, vylučujeme z těla kromě vody také důležité minerály. Je proto vhodné doplňovat je vodou mineralizovanou.

A kolik vody pijete denně vy?

Autor: Martin Liška
zavřít reklamu