Sezamový olej – pomocník jak v kuchyni, tak pro zdraví

Sezamový olej získal v poslední době na popularitě, jeho typická chuť dodává pokrmům – zejména těm asijským – dokonalou chuť. Jak již sám název napovídá, sezamový olej se extrahuje ze sezamových semínek, které jsou v kuchyni často využívány. Víte však, jaké účinky má tento olej?

Péče o vlasy

Podle studie publikované v recenzích Pharmacognosy Reviews se sezamový olej tradičně používá ke zlepšení zdraví vlasů. Studie o biologicky aktivních složkách černého sezamového oleje z roku 2014 odhalila, že může pomoci zachovat přirozenou barvu vlasů a minimalizovat vypadávání vlasů. Antibakteriální účinky tohoto oleje navíc mohou pomoci odstranit patogeny nebo cizí tělesa, která mohou napadnout vaši pokožku hlavy nebo vlasy.

Pomáhá s cukrovkou

Studie zveřejněná v Journal of Medicinal Food v roce 2006 zjistila, že přidání sezamového oleje do stravy může pomoci řídit hladinu glukózy v plazmě u hypertenzních diabetiků. Pomáhá také při snižování vysokého krevního tlaku v této stejné populaci.

Péče o kůži

Sezamový olej je bohatý na zinek, protože už jen samotná sezamová semínka obsahují velké množství zinku. Zinek je jedním z nejdůležitějších minerálů pro vaši pokožku. Může zvýšit pružnost a hladkost pokožky a snížit tzv. oxidační stres, a tím snížit výskyt vrásek a předčasného stárnutí. Studie z roku 2018, kterou provedli vědci na Kalifornské státní univerzitě v USA, odhalila, že místní aplikace sezamového oleje na kůži může pomoci vytvořit ochrannou vrstvu a chránit pokožku před škodlivými UV paprsky. U některých případů byl sezamový olej dokonce používán k léčbě plísňových onemocnění kůže.

Zvyšuje kvalitu kostí

Měď a vápník, dva minerály přítomné v sezamu, jsou nedílnou součástí růstu kostí v těle. Mechanismy v sezamu mohou pomoci urychlit jakékoliv hojení nebo opětovný růst kostí. S postupem věku můžete sezamový olej využít k tomu, abyste se vyhnuli osteoporóze a různým nemocem kostí, které jsou spojeny s vyšším věkem.

Sezamový olej je taky skvělým přírodním pomocníkem při úzkostech. Patříte mezi ty, kteří s ním v kuchyni pracují? Víte, že ho můžete využít i při masáži?

Autor: Bára Králová
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu