Sice neexistuje žádné správné množství sexu, které byste měli mít, neexistuje ani podmínka, že sex mít musíte! Jak se to s asexualitou?

Množství sexu, které každý z nás má, se v průběhu života liší. Neexistuje žádné „správné“ množství sexu a to, jak často ho člověk má, se přirozeně čas od času mění, v závislosti na věku, výkyvech v sexuální touze a stavu partnerského vztahu. Mnoho lidí si užívá plného a uspokojivého života bez sexu a žádné negativní vedlejší účinky nepociťují. Podívejme se na to, zda má sexuální aktivita vůbec nějaký vliv na zdraví, psychickou pohodu či partnerský vztah.

Účinky na tělo

Pokud někdo nemá sex měsíce nebo roky, je nepravděpodobné, že by si všiml jakýchkoli negativních fyzických nebo psychických vedlejších účinků na své zdraví. Pravidelný sex však může přinášet určité zdravotní výhody, jako je například zlepšení funkce imunitního systému, snížení krevního tlaku, snížení hladiny stresu či pocitu napětí a menší riziko kardiovaskulárních příhod.

Sexem ke zdraví

U mužů těží zdravá prostata právě z časté ejakulace, a to ať už se jedná o ejakulaci v rámci sexuálního styku nebo prostřednictvím masturbace. U žen může častá sexuální aktivita, opět ať už s partnerem nebo bez něj, posílit svaly pánevního dna, které podporují funkci močového měchýře a snižují inkontinenci a úniky.

Účinky na duševní zdraví

Existuje rozšířená myšlenka, že pravidelný sex je důležitou součástí emoční pohody člověka. I když to platí pro některé lidi, není tomu tak u všech. Pokud je sexuální abstinence nedobrovolná, mohou někteří jedinci pociťovat negativní účinky na své duševní zdraví. Naopak lidé, kteří necítí sexuální touhu, žádné problémy s duševní pohodou nemají. Nemít sex, když jste ve vztahu, může samozřejmě způsobit, že se partner nebo oba partneři začnou cítit nejistě, úzkostně či depresivně.

Buďte v pohodě!

Pokud jste ve vztahu láskyplném, ale sex v něm chybí, je důležité především mluvit o svých emocích. Tak se dají odstranit pocity případného psychického nepohodlí. Pro mnoho lidí je ale život bez sexu naopak důležitou součástí jejich dobrého duševního zdraví. Zdržení se sexu může pramenit z mnoha důvodů, například z nízké sexuální touhy, asexuality nebo z prostého rozhodnutí se otázkou sexu vůbec nezabývat.

Výhody a nevýhody sexuální abstinence

Mezi výhody abstinence od sexu určitě patří naprostá jistota, že se člověk nenakazí žádnou pohlavně přenosnou infekcí. Pokud vám takový stav vyhovuje, je vše naprosto v pořádku. Často lidé ale zažívají úzkosti a negativní pocity v souvislosti s nedostatečnou sexuální aktivitou. Jde mimo jiné o to, že ti, kdo nemají nebo dokonce nevyhledávají sex, se mohou cítit vyloučeni z „normální“ společnosti, mají pocit, že jsou „divní“ a podobně, což v nich vyvolává strach ze ztráty duševního zdraví.

Účinky na vztahy

Někdy si též lidé pouze plní romantické vztahy a sex vlastně ani nepotřebují. Pro ostatní naopak může normální sex výrazně podporovat vzájemnou blízkost, intimitu, soudržnost a celkové zdraví vztahu.

Lidé pociťující nedostatek sexu se mohou obávat, že je s jejich vztahem něco v nepořádku, obávají se, že partnera již nepřitahují nebo že si partner své sexuální choutky vybíjí jinde. V těchto případech mohou lidé vyzkoušet jiné způsoby zlepšení komunikace a posilování intimity. Mazlení, líbání, láskyplná gesta a vzájemné projevování pozitivních emocí mohou zlepšit zdraví vztahu bez ohledu na to, zda se je v něm přítomna přímá sexuální aktivita.

Celibát a asexualita

Asexualita a celibát nejsou stejné, i když spolu často souvisí. Asexualita znamená, že člověk necítí touhu po sexu. Celibát naproti tomu označuje sexuální abstinenci po určitou dobu nebo navždy. Celibát může být buď volbou, nebo produktem okolností, ale asexualita nikdy volbou není. Asexualita je sexuální orientace a pohybuje se na kontinuu. Někteří lidé, kteří jsou asexuální, si nepřejí sex vůbec, zatímco jiní občas nějakou touhu zažívají.

Asexualita není nemoc!

Někteří asexuální lidé zažívají romantické pocity a touhu po romantickém vztahu. Jiní „asexuálové“ se zase rozhodnou mít sex, ačkoliv jim to není příliš příjemné. Jde jim například o to, aby potěšili svého partnera, vyhověli společenským normám nebo si tímto způsobem potřebují potvrdit vlastní identitu. Asexualita je legitimní sexuální orientace, která nevyžaduje „léčbu“, a lidé by nikdy neměli vyvíjet tlak na jinou osobu, aby byla sexuálně aktivní!

Otázka, zda sex mít, či nemít, proč a v jakém množství je naprosto normální a odpověď na ní je jen a pouze na vás!

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu