Socializace: Jak přesně nám pomáhá udržet pevné zdraví?

Je vám nejlépe o samotě, když máte svůj klid? Každý z nás potřebuje rozdílnou dávku soukromí a času pro sebe, ale stejně tak důležitá je pro lidské tělo také socializace. Díky ní se totiž v těle spouští řada důležitých procesů. Výsledkem je pak delší a kvalitnější život.

Duševní zdraví

Poslední studie zaměřené na socializaci a duševní zdraví prokázaly, že lidé, kteří tráví více času ve společnosti, trpí méně na deprese. Osamělí lidé mají častěji nižší sebevědomí a menší důvěru v ostatní. Zpětná vazba, kterou totiž od ostatních ve společnosti dostáváme nám může pomoci vybudovat lepší duševní zdraví.

Fyzické zdraví

U pacientů bylo také prokázáno, že socializace u mnoha z nich snížila krevní tlak a také riziko Alzheimerovy choroby. Lidé, kteří si aktivně hledají přátele mají podle lékařů také vyšší imunitu, takže se snáze ubrání virům a onemocněním, které mohou ve stáří přicházet častěji. Proto ani v seniorském věku nepropadejte samotě a aktivně vyhledávejte společnost.

S přibývajícím věkem hrozí také cukrovka, rakovina, artritida a mnoho dalších zdravotních omezení. Dle výzkumů se ale ukázalo, že lidé trávící čas ve společnosti jsou na tom se zdravím mnohem lépe.

Najděte své místo ve společnosti

Odborníci také tvrdí, že je pro člověka velmi důležité mít své místo ve společnosti. Pokud na nás někdo spoléhá, cítíme se potřební a důležití, tělo je rázem šťastnější a má více energie na nové úkoly. Dělejte proto i ve stáří to, co nejvíce milujete a podělte se o svou radost s ostatními lidmi. Zpětné reakce vám pomohou k tomu, abyste si udrželi pevné zdraví.

Lepší činnost mozku

Pokud už nejste nejmladší a zdá se vám, že častěji zapomínáte, vyrazte ven se svými blízkými a přáteli. Ideální jsou také různá setkání a kurzy. Socializace totiž pomáhá rozvíjet kognitivní funkce. Konverzace je tak ideálním pomocníkem, který procvičuje mozek a drží ho ve zdraví.

Zdroj: Homecareassistance.com

Autor: Tereza Málková
zavřít reklamu