Spálili jste se při opalování? Tady je pět domácích pomocníků

Letní dny jsou před námi a mnoho z nás čeká příjemné vystavení našich těl slunečním paprskům. Vždyť kdo by nechtěl mít letní bronzovou barvičku. Jenže čas strávený příliš dlouho na sluníčku nám může přivodit nepříjemné spálení, díky kterému se v noci nevyspíme.

My jsme pro vás ale připravili seznam domácí první pomoci.

Aloe vera

Aloe vera je velmi využívanou rostlinkou, co se týká péče o pokožku. Není se čemu divit, že ji lidé využívají zejména po opalování, aloe vera má totiž zklidňující a chladivé účinky. Navíc její protizánětlivé vlastnosti mohou dokonce urychlit hojení spálenin, a to díky antioxidantům, které obsahuje – hlavně antioxidační protein, zvaný metalothionein, má ochranné účinky na kůži, která byla vystavena a poškozena UV paprsky. Kromě toho všeho má aloe vera také hydratační a zvlhčující vlastnosti, jež jsou ideální pro zmírnění bolesti při spálení.

Ovesné vločky

Mezi další osvědčené typy na popáleniny patří ovesné vločky, které jsou známé díky svým protizánětlivým vlastnostem. Ukázalo se, že extrakty z ovesných vloček snižují zánětlivé mediátory v kůži a významně klinicky zlepšují hydrataci kůže, šupinatění, drsnost a intenzitu svědění. Ovesné vločky mohou pomoci zmírnit také ekzémy a různé vyrážky. Pro lepší účinky je dobré nejdříve ovesné vločky uvařit.

Studený obklad

Zní to sice velmi jednoduše a staromódně, ale i obyčejný studený obklad dokáže udělat zázraky. Namočte hadřík do studené vody a vložte ho na dvě minuty do mrazáku. Poté jej přiložte na spálenou oblast. Jen si dejte pozor, aby hadřík nebyl zmrzlý, příliš ledová teplota by mohla způsobit pokožce šok.

Zelený čaj

Máte doma různé hydratační produkty či pleťové vody ze zeleného čaje? Právě zelený čaj patří také mezi další pomocníky, který dokáže krevní cévy ochladit, čímž dojde ke snížení zarudnutí a otoku – dokonce krátkodobě snižuje záněty. Jestliže jste to s dobou na sluníčku přehnali, připravte si koupel ze zeleného čaje. Vhoďte do teplé vody několik sáčků zeleného čaje a nechte je vylouhovat. Poté si užijte čajovou koupel, která vaši pokožku zklidní a zchladí.

Muž si všiml podivných lézí na kůži, byla to rakovina.

Med Manuka

Med Manuka nabízí spoustu výhod – od peelingů až po masky na vlasy – ženy ho prostě milují. Jenže mezi jeho příznivé schopnosti také patří i to, že dokáže zklidnit záněty a pomáhá při hojení ran, má schopnost zklidňovat zánět a pomáhat při hojení ran. Jeho protizánětlivé vlastnosti mohou pomoci vytáhnout tekutinu z tkání, čímž sníží otok.

Abyste se nepříjemným spáleninám vyhnuli, používejte raději ochranné krémy s vysokým UV faktorem a omezte čas strávený na přímém slunci.

Autor: Bára Králová
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu