Spánek – co se děje, když si jdete lehnout a spíte?

Také máte tak moc rádi spánek? Lehnout si po celém a mnohdy únavném dni do postele, zavřít oči, nechat se unášet do říše snů. Celé tělo se uvolní, zklidní. Dech se zpomalí, tělo jede v klidovém režimu a odpočívá tak, jak potřebuje. Spánek je velmi důležitý a to už jen kvůli tomu, aby tělo mohlo správně fungovat. Potřebujete mít energii po celý den, musíte zvládnout mnoho věcí. Nespíte dostatečně? Osm hodin je pro vás sci-fi, jste rádi, když je to pár hodin denně? Dnes se nebudeme zabývat tím, jak moc je spánek pro lidské tělo důležitý, co všechno mu přináší a proč je vůbec nutné a důležité spát. Zaměříme se na to, co se děje během toho, když spíte.

Jak se tělo chová?

Když usnete tvrdě, co dělá vaše tělo? Jaké jsou vůbec fáze spánku a co vám mohou dát? Sny, které se vynořují z příběhů, které vám tvoří váš mozek? Jak je to s libidem a co vlastně dělat, když vás postihne nepříjemná spánková paralýza?

Příběhy během spánku

Mozek vám tvoří sny a to většinou z každodenních vzpomínek. Ty se prolínají s hluboko uloženými vzpomínkami, proto někdy po probuzení nechápete, co všechno se vám v hlavě zkombinovalo dohromady. Často se do toho přimíchají také pocity, emoce a podobně.

Fáze spánku:

  • REM fáze – jde o fázi, ve které dochází ke snění, je to lehká verze spánku, mozek ještě stále pracuje a to mnohdy ještě intenzivněji, než v době, kdy jste vzhůru. Dech je nepravidelný, mohou se pohybovat oči pod víčky. Mozek si třídí myšlenky a informace z celého dne.
  • Non REM fáze – klidová fáze spánku, kdy se sny obvykle nezdají. Tělo má stabilní dechové a srdeční frekvence. Fáze neprobíhá moc dlouho, každou hodinu a půl se tato fáze střídá s REM.

Potraviny, které sabotují váš spánek, aneb čemu se večer rozhodně vyhnout.

Paralýza ve spánku

Cítili jste ji už někdy? Probudíte se, uvědomujete si, kde jste, vnímáte realitu, ale nemůžete pohnout žádnou částí těla. Dýcháte, hýbete očima, ale tělo se ani nepohne. Povětšinou to přejde do pár sekund, ale ani tak to není nic příjemného a dobrého. Obvykle se tak děje, když jste vystresovaní, unavení nebo třeba nemocní.

Sexuální vzrušení během spánku

Častěji postihuje muže než ženy a povětšinou je to v REM fázi. Mozek si žádá více kyslíku a to má za následek rychlejší průtok krve, což ovlivní celé tělo, dokonce i ty intimní partie. Někdy se můžete probudit vzrušením, jindy vás to nepřekvapí, protože o této chvíli ani nemusíte vědět.

Autor: Zuzana Žáková
zavřít reklamu