Spirála negativních myšlenek. Psychologové tento stav označují za nebezpečný

Hlavním procesem během meditace je vědomé sledování myšlenek. Možná právě v této chvíli nebo jindy během dne jste si všimli, že vždy pomýšlíte na ty nejhorší scénáře. Negativní způsob myšlení přináší také nepříznivé emoce, což se mnohdy označuje jako spirála myšlenek.

Negativní myšlenky přicházejí bez varování

Emoce vycházející z negativních myšlenek se následně projevují v chování. Život se tak kvůli několika myšlenkám může zdát mnohem složitějším až nezvladatelným.

Negativní myšlenka vás může obtěžovat kdykoli během dne. Stačí nepodařená práce, strachy, obavy nebo jiné příčiny a ve vaší hlavě se vynoří spousta nepříjemných asociací. Výsledkem pak může být, že má jediná špatná myšlenka vliv na zážitek z celého dne.

Bohužel se nemůžete rozhodnout, že již žádnou negativní myšlenku ve své hlavě nevytvoříte. Zkuste se alespoň naučit, jak spirálu rozeznat a zastavit. Tím můžete včas utnout své trápení, zahodit starosti a užít si zbytek dne.

Rady podle odborníků

Konzultujte své vnímání reality s okolím. V takovém případě je dobré vybrat si někoho pozitivně smýšlejícího. Tato osoba vás v případě, že budete uvažovat o své realitě až příliš černě, vytrhne ze spirály. Naladí vás na příjemnější vjemy a myšlenky, a vy se budete cítit lépe.

Kromě sociálního kontaktu pomáhá dle odborníků také pravidelný pohyb. Ten totiž vytváří zásobu endorfinů pro tělo, díky kterým se budete cítit šťastnější a negativní myšlenky pro vás nebudou takovým ohrožením.

Nezapomínejte také často meditovat. Tento proces vám totiž umožní lépe si všímat, jaké myšlenky k vám častěji přicházejí. Pokud jste si všimli, že jsou to hlavně negativa, snažte se v okolí vyhledávat to, co se vám líbí. Zjišťujte, co je vám příjemné, a především se zaměřujte na to, co chcete. Nikoli na situace či věci, které si ve svém životě nepřejete.

Změna prostředí

Ve vaší hlavě se zrcadlí prostředí, které denně vnímáte. Proto nemusíte být na vině vy samotní, ale spíše vaše okolí. Možná jste jen příliš dlouho v práci, která vás nebaví, věnujete svůj volný čas nevhodnému kolektivu nebo jste zapomněli na koníčky. Změna prostředí vám může výrazně pomoci, stačí si jen rázně určit, na jakém místě a pozici byste se chtěli nacházet, aby vám bylo příjemně, a pak tuto vizi následovat.

Zdroj: Wellandgood.com, Headspace.com

Autor: Tereza Málková
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu