Správné (po)sezení

Už jste se někdy zamysleli nad tím, kolik hodin denně prosedíte?

Sedět správně, to je naprostý základ. Pasivní sezení, často v nesprávné pozici, má vliv na bolest hlavy, krční páteře i zad, a dokonce může i za nadměrné ukládání tuků!

Jak tedy na správné sezení?

V první řadě jde o to sedět rovně, bez kulatých zad. Pro začátek si v mysli zafixujte úhel 90°. Právě v tomto úhlu se snažte udržet loketní, bederní i kolenní klouby. Když potom vzpřímíte hlavu, celé tělo se srovná samo. Důležité je také myslet na uvolněná ramena. Ramena nesmíte vidět, pokud je vidíte, nesedíte správně.

Pořiďte si pomůcky

Pokud máte se sezením problémy, poohlédněte se po vhodných pomůckách. Pomoci může ergonomická podložka pod záda nebo podložka pod nohy. Existují také různé gumy, které si navléknete přes ramena a záda a ony budou táhnout rameny dozadu a dolů za vás.

Nejlepší, samozřejmě, je, když máte kvalitní židli, která má všechny části nastavitelné. Nicméně, asi nemáte zaměstnavatele, který by do vašeho sezení investoval tolik peněz. Co naplat, poradit si musíte sami. Pomůže například malý cvičební míč, který nafouknete dle potřeby a páteř si jím různě podkládáte. Může být na místě mezi lopatkami, v oblasti bederní páteře, zkrátka všude, kde vám trochu uleví od nepříjemných pocitů či bolesti.

Přestávky v práci (a v sezení)

Musíte v zaměstnání opravdu celý den „prosedět“? Pak je nutné dát si občas pauzu, během které vstanete od stolu, protáhnete se a případně provedete pár jednoduchých protahovacích cviků. Údajně stačí 5 minut na to, aby se tělo i mozek zregenerovaly na další soustředěnou práci.

Odložte tašky přes rameno

Zejména v případě, že z práce a do práce nosíte počítač a k tomu svou osobní tašku či kabelku přes rameno, je to po celodenním sezení to nejhorší, co pro sebe můžete udělat. Víme, že ke kostýmku se to sice moc nehodí, ale pořiďte si batoh dřív, než se zády skutečně onemocníte.

Pohyb je nezbytný

Ani naše rady o tom, jak správně sedět, vás nezachrání, pokud do svého života nezařadíte alespoň trochu pohybu. A je jedno, jestli budete provádět jógové či jiné cviky doma na podložce, chodit na skupinové cvičení nebo pouze a jen chodit (na procházky).

Vyzkoušejte „obyčejný“ sed

Sednout si na podložku, mít natažené nohy a narovnaná záda, to zní celkem snadně, že? Zdání tady ale velmi klame, zejména udržet se v této pozici je pěkná fuška. Pokud se to však naučíte, díky tomuto cviku posílíte kompletně všechny svaly zad. Pro začátek zkuste vydržet vzpřímeně sedět alespoň pár minut, postupně interval prodlužujte.

Je prokázáno, že pokud zařadíte pravidelné přestávky v sezení každých 30 minut, prospěje to vašemu tělu i vaší produktivitě. Takže pokud se vašemu šéfovi nebude líbit, že nějak často vstáváte od rozdělané práce, máte dost dobrý argument, který můžete na svou obhajobu použít!

Autor: Katka Procházková
zavřít reklamu