Správný pitný režim pomůže předejít řadě zdravotních problémů

Ne nadarmo se říká, že tam, kde je voda, je i život. Voda patří k nejdůležitějším tekutinám v našem organismu. Až polovina hmotnosti našeho těla je totiž tvořena právě touto životadárnou tekutinou. Její dostatečný příjem je pro lidský život nezbytný. Nejrůznější vědecké výzkumy dokazují, že bez vody člověk přežije maximálně tři dny. Mnohonásobně kratší dobu než bez jídla.

Kolik vody člověk během dne vyloučí?

Ke správnému fungování našeho těla je důležité, abychom udržovali rovnováhu mezi množstvím přijatých a vydaných tekutin. Z tohoto důvodu se tak často mluví o důležitosti správného pitného režimu. Každý z nás během jediného dne totiž vyloučí okolo dvou a půl litrů vody. Člověk si tento výdej často příliš neuvědomuje. Kromě moči vylučujeme vodu také přirozeně během dýchání či kůží, a to nejen tehdy, pokud se zrovna potíme. Právě na základě tohoto výdeje se tak doporučuje obecně vypít dva a půl litru vody.

Jak vypočítat, kolik vody váš organismus potřebuje?

Tento požadavek je poněkud přehnaný, neboť vodu našemu tělu dodáváme také ve formě stravy. Není tedy nutné skutečně vypít dva a půl litru tekutin. Navíc množství tekutin, které bychom organismu měli dodat, závisí rovněž na dalších faktorech, jako je věk, hmotnost či fyzická aktivita. Orientační metoda, díky které zjistíte, kolik vody byste měli organismu každý den dodat, říká, že na každých 15 kilogramů hmotnosti by tělo mělo přijmout půl litru vody.

Zdroj: freepik.com

Jaké jsou nejčastější problémy spojené s nedostatečným příjmem tekutin?

Nedostatečný příjem tekutin představuje pro tělo zátěž, proto se nás na tento problém snaží upozornit různými varovnými signály. K těm nejčastější patří zejména zvýšená únava, bolest hlavy, kožní problémy a rovněž potíže související s vyprazdňováním. V případě, že organismu nedodáváme dostatek tekutin dlouhodobě, může deficit tekutin způsobit problémy s ledvinami. Známě a velmi bolestivé jsou především nejrůznější močové a ledvinové kameny.

Proč je chyba pít až tehdy, když máme žízeň?

Bohužel mnoho lidí svému tělu nedodává tekutiny nejen v dostatečném množství, ale často ani vhodným způsoben. Většina z nás totiž pije až tehdy, když má žízeň. Jenže žízeň sama o sobě už je podle lékařů signálem toho, že náš příjem tekutin není dostatečný. Důležité je pít průběžně po celý den bez toho, abychom pociťovali žízeň.

Co vše se počítá do pitného režimu?

Nejlepším způsobem, jak tělu dodávat tekutiny, je samozřejmě prostřednictvím čisté vody. Kromě toho se do pitného režimu počítají i polévky či voda, kterou zkonzumujeme prostřednictvím zeleniny a ovoce. Ráno po probuzení, před tím, než si dáme čaj či kávu, doporučují lékaři vypít skleničku vody. Pozor bychom si naopak měli dát na konzumaci nápojů, které obsahují kofein, jako je káva, čaj či kolové nápoje, které přispívají k vylučování vody z organismu.

Zdroj: health.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu