Srdce malé Vanellope se nacházelo mimo její tělo, lékaři jí dávali pouze 10% šanci na přežití

Narození dítěte je nezapomenutelným okamžikem pro každého rodiče. Ovšem pokud narození doprovází komplikace, síla okamžiku se zdvojnásobí – a k radosti se přidává nepřekonatelný strach o dítě. Právě ten si prožili rodiče malého děvčátka z Velké Británie, které muselo být hned po narození operováno.

Srdce a část žaludku mimo tělo, záchranou byla operace

Malá Vanellope Hope Wilkinsová se narodila se vzácnou vadou, kdy jí srdce vyčnívalo mimo tělo. Na tento stav přišli lékaři už při devítitýdenní prohlídce, kdy nenarozenému dítěti diagnostikovali onemocnění zvané ectopia cordis. Kromě srdce se ale na vnější straně těla objevila i část žaludku.

Hrozilo, že holčička zákrok nepřežije, každý operace trvala dlouhé tři hodiny

Na první pohled lékaři v nemocnici Glenfield ve specializovaném dětském srdečním centru v Leicesteru nevěřili, že Vanellope zachrání. Frances Bu’Lock, konzultantka pediatrické kardioložky v nemocnici Glenfield uvedla, že Vanellopeina šance na přežití byla mizivá, proti hrál i fakt, že dívenka se narodila o měsíc dříve.

„Lékaři nám oznámili, že prvních deset minut po narození bude rozhodujících, tvrdili, že dítě musí být schopno normálně dýchat. Což se taky stalo, Vanellope křičela dlouhých dvacet minut, dýchala, a my byli šťastní, že je velká bojovnice,“ vzpomíná na první momenty její otec.

Vanellope se zdravotní stav ze dne na den lepšil

Nicméně po třech operacích, jejichž cílem bylo vrátit srdce zpět do hrudníku a vytvořit umělý hrudní koš, se malá dívenka zázračně zotavila. Operace ale nebyly jednoduché, lékaři museli pomocí umělé síťky ochránit srdce, a poté použít kůži holčičky z její paže, aby pokryla chybějící hrudní část.

Vanellope je tak považována za první úspěšně léčený případ anamnézy ectopia cordis ve Velké Británii. Holčička byla po dlouhých 14 měsících propuštěna z nemocnice do domácí péče svých rodičů.

Zdroj: Facebook/Vanellope Hope Wilkins, WikiScripta

Autor: Michaela Richterová
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu