Štítná žláza a nejčastější mýty, kterým věří prakticky každý

Problémy se štítnou žlázou jsou velmi časté. Často za nimi stojí genetika, autoimunní onemocnění, těhotenství, stres, nutriční nedostatky nebo toxiny vyskytující se v životním prostředí. Ačkoliv je diagnostika těchto problémů velmi složitá, odborníci se shodují na tom, že existují mýty, které musí vyvracet.

Onemocnění štítné žlázy hned rozpoznáte

„Příznaky související se štítnou žlázou se mohou projevit v mnoha různých zdravotních stavech,“ tvrdí Dorothy Fink, MD, endokrinologová a pomocná profesorka medicíny v NYU Langone Medical Center v New Yorku. Mezi běžné příznaky patří extrémní únava (i po kvalitním nočním spánku), mozková mlha, úzkost, bušení srdce, suchá kůže a vysoký krevní tlak.

Dr. Finková také říká, že její poruchy jsou často špatně diagnostikovány zejména u žen, protože jiné ženské specifické hormonální stavy mohou mít podobné příznaky, včetně premenstruační dysforické poruchy, perimenopauzy, menopauzy nebo pouhé nadváhy.

Potíže se štítnou žlázou mají pouze starší ženy

Onemocnění štítné žlázy může ovlivnit muže i ženy v každém věku. Je ale pravda, že ženy patří do rizikovější skupiny, protože mají vyšší hladinu estrogenu než muži. Právě ten „zviditelňuje“ buňky imunitnímu systému, takže ženy bývají více ovlivněny všemi stavy štítné žlázy jako je hypotyreóza, hypertyreóza, uzliny a rakovina.

Pro správnou funkci používejte hodně jódu

Tady platí pravidlo – všeho s mírou. Nadměrný obsah jódu ve vašem těle může vyvolat dysfunkci štítné žlázy a dojde k její nadměrné činnosti.

Lepek je nepřítelem číslo jedna

I když lepek ze stravy vyloučíme, Gravesova choroba a rakovina štítné žlázy se nezlepší. Celiakie je běžná u lidí s autoimunitními chorobami, jako jsou Hashimotova a Gravesova choroba. Pokud však celilakií trpíte, je samozřejmostí lepek ze stravy odstranit.

Při onemocnění pomáhají stojky na hlavě

Existuje mýtus, podle kterého je dobré dělat stojky na hlavě – kvůli zvýšenému průtoku krve do žlázy. Je dokázáno, že jóga a jiný aktivní pohyb tělo posílí a zklidní mysl, ale pravdou je, že žádné „psí kusy na hlavě“ nevyléčí váš stav štítné žlázy.

Každá hrudka na krku značí problém

Hrudka na krku nemusí být nutně struma (zvětšená štítná žláza). Může jít o oteklé lymfatické uzliny nebo cysty. Ať tak, či onak – je dobré navštívit svého lékaře, který situaci vyhodnotí jako závažnou, či nikoliv.

Pokud jste unavení a přibíráte na váze, štítná žláza nefunguje, jak má

Příznaky štítné žlázy jsou často zavádějící – zejména častá únava a potíže s váhou. Ovšem řada lidí, zejména žen myslí hned na nejhorší, přitom častým důvodem těchto znaků je menstruační cyklus.

Jestliže si nejste jisti, obraťte se na svého lékaře. Právě ten vám určí správnou diagnózu.

Autor: Bára Králová
zavřít reklamu