Stoupněte si na paddleboard… a zacvičte si paddleboard jógu!

Při paddleboardu (tedy pádlování vestoje na prkně) zapojujete svaly celého těla, zlepšujete svůj cit pro rovnováhu i fyzickou zdatnost. Jízdu navíc zvládnou dospělí v jakékoli kondici i děti. Vše potřebné si můžete obstarat v půjčovně, takže potřebujete akorát chuť do akce! A oblečení, kterému nevadí voda.

Výhody cvičení na paddleboardu

  • Jde o maximálně efektivní cvičení, při kterém díky neustálému balancování zapojujete většinu svalů. Rovnováhu musíte udržovat i během přechodu z pozice do pozice, a tak je tělo aktivní po celou dobu cvičení.
  • Všechny cviky se dělají tahem, posilují se tak i malé vnitřní svaly, které pomáhají při držení těla.
  • Díky zpevňování středu těla se uvolňují zádové svaly.
  • Při cvičení se setkáte s prvky balančního cvičení, pilates i klasického posilování.
  • Velmi příjemné je, že cvičení probíhá venku, krásně si pročistíte hlavu.
  • Klasická prkna na vodě již téměř neuvidíte, v současnosti se používají výhradně prkna nafukovací. Po akci je jen vyfouknete a sbalíte do tašky.

Paddleboard jóga

Bylo jen otázkou času, kdy se tato myšlenka uchytí. Nestabilní podložka dává józe nový rozměr, který na zemi zažít nelze. Cvičení na plovoucí podložce člověka nutí zpomalit a soustředit se na každý pohyb a nádech. Musíte být neustále přítomní a pozorní, vše se odehrává v přítomném okamžiku, zkrátka jak to má v józe být. Bonusem je, že cvičení je pokaždé jiné podle toho, zda například fouká vítr či jak se hýbe voda.

Něco málo z historie

Vznik paddleboardingu se datuje již do starověkého Egypta, nicméně tento sport, jak ho známe dnes, se začal formovat až počátkem 20. století na pláži Waikiki, kdy surfaři jen tak pro legraci používali při vlnách pádlo. Až v 90. letech 20. století přišli na chuť tomuto sportu i významní představitelé surfingu a tak se rychle paddleboarding dostal do povědomí lidí. A jak je známo, lidé jsou vynalézaví – takže dlouho netrvalo, než se ze sportu vyvinulo i cvičení – paddleboard jóga.

Jógu na padlleboardu mohou cvičit začátečníci i pokročilí, u pokročilých jogínů jde o to, aby cviky, které zvládají na pevné podložce, přesunuli na podložku pohyblivou. Získají tak úplně jiný zážitek a cvik se vlastně stává novým. A novou výzvou.

Autor: Bára Králová
zavřít reklamu