Streptokok u dítěte: příznaky, infekce, diagnostika

Streptokoky jsou několik druhů bakterií, z nichž některé jsou typicky patogenní a některé jsou fyziologickou flórou lidského těla. Děti jsou obzvláště náchylné na streptokokovou infekci, protože jejich imunitní systém ještě není plně vyvinut. Streptokok u dítěte může způsobit jak malé infekce, tak život ohrožující rozšířené infekce. Jejich průběh závisí na celkovém zdraví dítěte a druhu bakterií.

Streptokok u dětí – je nebezpečný?

Streptococcus pyogenes způsobuje onemocnění, jako je angina pectoris, spála, otitis. Tomuto typu říkáme také hnisavý streptokok, způsobuje u dětí běžná onemocnění horních cest dýchacích. Streptokoková angina u dětí se nejčastěji vyskytuje u dětí ve školním a předškolním věku, protože velké skupiny batolat v uzavřeném prostředí podporují šíření infekce. Streptokok v krku je u dětí do 3 let vzácný.

Streptococcus pyogenes – jaké jsou příznaky?

 U dítěte může být podezření na streptokokovou faryngitidu, pokud má následující příznaky:

  • silné bolesti v krku,
  • malátnost a horečka,
  • bolest hlavy,
  • bílý výpotek v krku a zvětšené mandle.

Streptokoková angina pectoris u dětí je často doprovázena bolestmi břicha.

Streptococcus u novorozence

Streptococcus agalactiae (GBS) je streptokok, který se často izoluje z nosohltanu, ale také z pochvy zdravých žen. Problém nosiče této bakterie se týká asi 5-10 procent těhotných žen a je to komplikovaná perinatální infekce novorozenců. Taková streptokoková infekce u novorozence je spojena s vysokou úmrtností a projevuje se:

  • pneumonií,
  • meningitidou,
  • sepsí.

Pneumokok u dítěte – Streptococcus pneumoniae

Streptococcus pneumoniae je onemocnění, které postihuje dospělé i děti. Tento streptokok je zvláště nebezpečný u kojenců, jejichž imunitní systém není plně vyvinut. Pneumokokové onemocnění je hlavní příčinou pneumonie u dětí, stejně jako meningitidy a sepse. Aby se zabránilo takové nebezpečné infekci streptokokem u dítěte, bylo zavedeno povinné podávání ochranných pneumokokových vakcín používaných od 6 týdnů do 5 let.

Jak rozpoznat streptokokovou infekci u dítěte?

K diagnostice infekce hrdla lze provést streptokokový test, i když někdy je pro diagnostiku infekce hrdla dostačující přítomnost charakteristických příznaků. Nejpřesnější diagnostickou metodou je výtěr z krku dítěte, ale výsledky kultivace trvají několik dní. Proto je rychlý test na streptokoky stále častěji k dispozici v ordinacích pediatrů. Je založen na detekci bakteriálních antigenů ve výtěru z krku (celý proces trvá několik minut). Rychlý streptokokový test dokáže odlišit bakteriální infekci od virové a zajišťuje, že antibiotická terapie je prováděna pouze v případě potřeby.

Jaké antibiotikum pro streptokok?

Léčba streptokoka u dětí zahrnuje použití antibiotik, jejichž výběr závisí na druhu bakterií. Infekce Streptococcus pyogenes u dětí jsou léčeny penicilinem nebo erythromycinem a infekce Streptococcus pneumoniae penicilinem a cefalosporiny. Naproti tomu se Streptococcus agalactiae bojuje s ampicilinem. Vzhledem ke vzrůstající rezistenci streptokoků na antibiotika je zapotřebí antibiogram.

Autor: Jana Šmatlavová
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu