Suchá pokožka: Jak bojovat s touto typickou zimní nepříjemností?

Když se mění roční období, měníme mnoho věcí, například letní oblečení za teplejší zimní nebo lehčí večeře za vydatnější polévky. Bohužel zima s sebou často přináší i změny na naší pleti, pokožka se stává sušší, křehčí. Vyměnit pleť sice nemůžeme, ale můžeme se o ni lépe starat, abychom ji před chladným počasím ochránili.

Proč je naše pleť v zimě suchá?

V zimě je venku nejen nižší vlhkost, která pleť vysušuje, ale nízké teploty také znamenají, že trávíme více času uvnitř, kde jsme vystaveni působení teplého vzduchu z topení. Topení ale rovněž snižuje vlhkost v interiéru a způsobuje vysušení pokožky. Vzhledem k přirozenému střídání ročních období jsme v zimě také vystaveni menšímu množství slunečního záření. Kromě toho, že je sluneční světlo zdrojem vitamínu D, je také přirozeným protizánětlivým prostředkem, který pleti rovněž pomáhá. Naštěstí existují určité způsoby, které vám mohou pomoci problémy se suchou pokožkou zmírnit.

Omezte délku a četnost sprchování

Dlouhá horká sprcha je vždy skvělá, o to více, když je venku chladno. Bohužel ale není skvělá, pokud máte suchou pokožku. Samotné přílišné mytí pokožku vysušuje, čím teplejší vodu použijete, tím bude vaše pokožka sušší. Dermatologové proto lidem se suchou pokožkou doporučují omezit sprchování na 5 až 10 minut a sprchovat se každý druhý den.

Po sprchování použijte hydratační krém – ihned

Po sprchování si pokožku lehce osušte ručníkem a poté okamžitě naneste hydratační krém. Úkolem většiny hydratačních krémů je zachytit vlhkost v pokožce. Když nanesete hydratační krém na pokožku, která je opravdu hodně suchá, nebude to tak užitečné, protože není vlhkost, kterou by mohl zachytit. Použití hydratačního krému na vlhkou pokožku je mnohem prospěšnější.

Používejte výrobky bez parfemace

Bohužel v souvislosti s kosmetickými výrobky často platí, že čím lépe voní, tím více dráždí naši pleť. Toto byť malé dráždění způsobené nevhodnými výrobky přispívá k tomu, že pokožka se stává suchou, svědivou a popraskanou. Tímto pravidlem, dávat přednost prostředkům bez parfemace, je vhodné se řídit nejen při výběru tělového mléka či krému, ale i pracích prostředků.

zdroj: pexels.com

Nepřehánějte to s peelingem

Přílišný peeling může být také škodlivý. Mnoho lidí se mylně domnívá, že peeling jim pomůže odstranit  šupinatost a suchost na obličeji. Na jednu stranu sice ano, ale exfoliace zbaví pleť i vlhkosti a olejů. Paradoxně tak peeling může způsobit, že vás pleť bude ještě více svědit a bude sušší.

Chraňte své ruce

Kromě obličeje je suchá pokožka častým problémem rovněž na rukou. V dnešní době vlivem častého používání nejrůznějších dezinfekčních gelů a dalších prostředků navíc suché ruce trápí i ty, kteří jimi v minulosti netrpěli. Kromě hydratace pomocí vhodných krémů pomůže i nošení rukavic, a to nejen těch, když jdeme ven, ale i doma, především při mytí nádobí či úklidu.

Zdroj: reidhealth.org, everydayhealth.com, aad.org

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu