Sulfáty v kosmetice. Nejsou zakázané, ale škodí vašemu zdraví

Na mnoha kosmetických výrobcích najdete v tabulce složení také přítomnost sulfátů. Výjimkou nejsou ani lékárenské produkty nebo takové, které se tváří jako přírodní, ovšem nenesou potřebné označení. Časté používání produktů se sulfáty může být ovšem pro tělo nebezpečné, proto si vždy před nákupem složení zkontrolujte.

Proč se sulfáty používají?

Jednoduše proto, že je v dnešní době u mnoha produktů vyžadována nadměrná pěnivost. Ať už jde o kuchyňské mycí prostředky, základní kosmetiku v podobě mýdel a šamponů nebo pěstící kosmetické produkty.

Výhodou využívání této chemikálie je její pěnivost, která nám pomáhá se lépe umýt nebo rozetřít šampon po celých vlasech. Pokud je ovšem využívána až příliš často a dostává se do kontaktu s pokožkou denně, hrozí jistá zdravotní rizika.

Na jaká označení si dát pozor?

Sulfáty se vyskytují v kosmetice v různých podobách. Často nesou v tabulce složení označení laurethsulfát sodný nebo laurythsulfát amonný. Největší problém tkví v síle této chemikálie. Ta dokáže odstranit až příliš mnoho nečistot, proto by v kosmetice měla být zastoupena jen minimálně nebo vůbec. Při častém používání totiž vysušuje vlasy, pokožku, což může mít za následek alergickou reakci v podobě vyrážek a ekzémů.

Proč se sulfátům vyhýbat?

Pokožka využívá maz k tomu, aby si zachovala svou ochrannou bariéru. Je tedy žádoucí, aby se na vaší kůží alespoň jeho malé množství udrželo. Při častém využívání produktů, které obsahují sulfáty, se proto může stát, že se do těla skrze kůži dostane větší množství toxinů. Nezapomínejte, že kůže je největším orgánem vašeho těla, který chrání před okolními škodlivinami. Proto raději vybírejte šetrné produkty.

Při častém používání se nejprve objevuje šupinatá pokožka, svědění, lupy, ale často i zarudnutí a vážnější kožní obtíže. Hledejte proto raději produkty s nižší pěnivostí, které však nebudou ohrožovat kvalitu vaší kůže, a následně také celkové zdraví.

Zdroj: Odelebeauty.com, Medicalnewstoday.com

Autor: Tereza Málková
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu