Svědčí dobrému zraku či zlepšuje trávení. Jaké další pozitivní účinky přináší konzumace avokáda?

Jíst stravu, která obsahuje spoustu ovoce a zeleniny všeho druhu je dlouhodobě spojeno se sníženým rizikem mnoha zdravotních stavů souvisejících s naším životním stylem. Převážně rostlinná strava, která zahrnuje potraviny, jako je avokádo, může pomoci snížit riziko obezity, cukrovky, srdečních chorob a celkové úmrtnosti, a současně podporovat zdravou pleť a vlasy, zvýšit energii a snížit hmotnost.

Avokádo je bohaté na živiny

Podle Národní americké databáze živin USDA obsahuje jedna porce (jedna pětina avokáda, přibližně 40 gramů):

  • 64 kalorií
  • téměř 6 gramů tuku
  • 3,4 gramů uhlohydrátů
  • méně než gram cukru
  • téměř 3 gramy vlákniny

Avokádo je skvělým zdrojem vitamínů C, E, K a B-6, stejně jako riboflavin, niacin, folát, kyselina pantothenová, hořčík a draslík. Poskytuje také lutein, beta-karoten a omega-3 mastné kyseliny. Přestože většina kalorií v avokádu pochází z tuku, nebojte se. Avokádo je plné zdravých a prospěšných tuků, které pomáhají udržet člověka dlouho sytého.

Avokádo svědčí zraku

Avokádo obsahuje lutein a zeaxantin, dvě fytochemikálie, které jsou zvláště koncentrovány v očních tkáních, kde poskytují antioxidační ochranu, která pomáhá minimalizovat poškození, včetně ultrafialového záření. Protože mononenasycené mastné kyseliny v avokádu také podporují vstřebávání dalších prospěšných antioxidantů rozpustných v tucích, jako je beta-karoten, může přidání avokáda do vaší stravy snížit riziko vzniku makulární degenerace související s věkem.

Avokádo je důležité pro zdravý vývoj plodu

Folát je nesmírně důležitý pro zdravé těhotenství. Jeho přiměřený příjem snižuje riziko potratu a defektů nervové trubice. Nedávný výzkum z McGill University zjistil o 30 procent vyšší výskyt různých vrozených vad u čerstvě narozených myší počatých pomocí spermatu myší s deficitem folátu, ve srovnání s myšmi počatými pomocí spermatu myší s dostatečnou hladinou folátu.

Toto exotické ovoce hraje také velmi velkou roli při léčbě rakoviny, depresí, osteoporóze, zlepšuje trávení, přirozeně detoxikuje a má mnoho dalších výhod. Avokádo můžete jíst na mnoho způsobů, je to pouze o vaší fantazii.

Autor: Bára Králová
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu