Svíčky a aroma lampy: Některé do domácnosti nepatří

Svíčky a aroma lampy s vonnými oleji jsou spojovány s čistotou, relaxem a pohodlím. Možná se vedle plápolajícího plamene cítíte uvolněně, měli byste si ale nejprve zkontrolovat, zdali jsou látky ve svíčce bezpečné pro vaše zdraví. V některých případech totiž bývají toxické a dráždivé, což může zejména u alergiků vyvolat výrazné obtíže.

Omamná vůně, která škodí zdraví

Mnoho lidí si svíčky kupuje právě z toho důvodu, aby provoněli svou domácnost. Aroma ve svíčce může být přírodního původu, což je zcela neškodné, ale také syntetického. Vždy si proto ověřujte látku, která je za aroma zodpovědná. Při pálení některých chemikálií sice můžete cítit vůni, avšak vaše tělo přijme vysokou dávku nebezpečného formaldehydu. Ten je zdravé škodlivý, a dokonce stanoven jako karcinogen.

Pozor na parafín

Na prvním místě v tabulce složení se u svíček většinou vyskytuje parafín. Ten sám o sobě není škodlivou látkou, ale jelikož se jedná o vedlejší produkt ropy, při pálení uvolňuje do ovzduší nebezpečné látky. V kombinaci s nevhodným knotem tak může být pro vaše zdraví velice nebezpečný. Většinou jsou z parafínu vyrobené levnější svíčky, ale výjimkou nejsou ani dražší kusy.

U jedinců, kteří trpí alergiemi nebo astmatem tak vlivem častého vdechování může dojít ke zhoršení stavu. Zdraví nezávadnou alternativou jsou svíčky z včelího vosku s bavlněnými knoty, které neobsahují toxické chemikálie.

Svíčky z palmového vosku

Pokud narazíte na svíčku, která je místo parafínem tvořena palmovým voskem, možná vás napadne, že jde o zdravější alternativu. Skutečně tomu tak je, ovšem za vysokou cenu. Kvůli této ingredienci jsou káceny deštné pralesy. Jestliže vám není lhostejný osud planety, vybírejte svíčky od místních dodavatelů, kteří nejčastěji používají včelí vosk. Budete tak mít jistotu, že jsou veškeré ingredience nezávadné a svíčka vám v domácnosti udělá mnohem větší službu.

Stejně tak buďte obezřetní i při výběru olejů do aroma lampy. Raději investujte do dražších kusů od místního prodejce než do dovážených olejů s mnoha chemikáliemi.

Zdroj: Healthline.com, Greenamerica.com

Autor: Tereza Málková
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu