Syndrom karpálního tunelu. Jak předcházet nepříjemnému problému, který často trápí osoby pracující na počítači?

Většina z nás tráví mnoho hodin denně na počítači. To je náročné nejen pro nás zrak, ale také pro další části těla. Jednou z nich jsou překvapivě i naše ruce. Máte často pocit, že vás ruce či prsty brní nebo že v nich máte jako by „mravence“? Pokud ano, může se jednat o syndrom karpálního tunelu.

Jak a proč problém vzniká?

Karpální tunel je malý prostor na zápěstí, který funguje jako důležitý průchod pro šlachy a nervy mezi předloktím a dlaní. Různé každodenní činnosti, při kterých jsou ruce v jedné poloze, například právě dlouhodobá práce na počítači, ale také určité manuální činnosti či hra na hudební nástroj, mohou způsobit útlak nervu v tomto místě neboli syndrom karpálního tunelu. Problém obvykle začíná pomalu a postupně. Může postihnout pouze jednu ruku, většinou tu dominantní, nebo obě ruce. Naštěstí existuje několik jednoduchých způsobů, jak vzniku syndromu účinně předcházet.

Dělejte si přestávky

Ať už píšete na klávesnici, hrajete na kytaru nebo používáte ruční vrtačku, zkuste si pravidelně po patnácti až dvaceti minutách udělat malou přestávku. Během ní si ruce a prsty protáhněte a procvičte zápěstí, abyste snížili napětí a zlepšili prokrvení těchto oblastí. Doporučuje se též zvednout ruce na chvilku nad hlavu.

zdroj: freepik.com

Jednoduché cviky, které můžete provádět kdekoli a kdykoli

Web healthline.com doporučuje jako účinnou prevenci před problémy s karpálním tunelem pravidelné provádění tří jednoduchých cviků. První z nich se označuje jako pavouk. Spojte před tělem konečky prstů obou rukou tak, aby palce směřovaly směrem k vaší hlavě a ostatní prsty k podlaze. Roztáhněte prsty co nejvíce od sebe a pak rukama pohybujte tak, že konečky prstů zůstanou u sebe a zvětšuje či zmenšuje se pouze prostor mezi dlaněmi.

Druhým účinným cvikem je třesení zápěstím rukou podobně, jako byste si právě umyli ruce a pak se je snažili vysušit na vzduchu. Na závěr svaly na zápěstí protáhněte. Natáhněte paži před sebe, dlaň směřuje vzhůru. Poté ohněte zápěstí tak, aby prsty směřovaly směrem k podlaze a druhou rukou jemně ohýbejte zápěstí dále, dokud neucítíte protažení v celém předloktí. Opakujte alespoň třikrát a vždy se snažte vydržet 15 až 30 sekund.

Opěrka pod zápěstí a správná myš

Pokud se přistihnete, že při úkonech, jako je například psaní na klávesnici či práce s myší, ruce příliš namáháte, zkuste jim odlehčit. Jedním z řešení je pořídit si speciální pomůcky, například opěrku pod zápěstí, která zajistí lepší pozici rukou při psaní, nebo ergonomicky tvarovanou myš. Kromě klasické horizontální myši se při potížích s karpálním tunelem často doporučuje myš vertikální.

Zdroj: arthritis.org, healthline.com, nymag.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu