Syndrom neklidných nohou – zatočte s ním jednou pro vždy a spěte zase klidně.

Zajímavé je, že tento syndrom se projevuje hlavně v noci. Když jste v klidu. Jen v Čechách jím trpí více než milion lidí, častěji postihuje ženy než muže a obvykle je dědičný.

Původ záhadného onemocnění

Medicíně se zatím nepodařilo objasnit, co způsobuje takovéto onemocnění. Ví se ale, že jeho výskyt ovlivňují geny, životospráva, podnebí nebo etnikum. Prokazatelnou příčinou může být například nedostatek železa, selhání ledvin, roztroušená skleróza, těhotenství, ale také užívání některých léků (antidepresiv, antipsychotik, antihistaminik a blokátorů kalciových kanálků při léčbě vysokého tlaku).

Hlavní příčinou je pravděpodobně porucha přenašeče nervových vzruchů – dopaminu. A také již zmiňovaný deficit železa. Nedostatek železa pozná i laik, projevuje se častými bolestmi hlavy, infekcemi, zhoršeným hojením ran, bledostí či nezvyklou únavou.

Projevy onemocnění

Jako diagnostická kategorie je syndrom neklidných nohou oficiální od roku 1945. Onemocnění se projevuje, když se člověk ocitne v klidu, zejména večer a v noci. Projevem jsou nepříjemné pocity v dolních končetinách, objevují se trhavé záškuby, cukání, křeče, pocit, že člověk musí okamžitě vyskočit z postele a kopat, pochodovat či jakkoli jinak nohama intenzivně pohybovat. Pohyby končetin jsou nekontrolovatelné a vůlí nejdou ovlivnit. Problémy u pacientů s touto diagnozou nastávají také při dlouhém cestování, kdy musejí vydržet v klidu sedět.

Jak onemocnění poznáte?

Lékař může diagnozu potvrdit v případě, že pacient splňuje 4 základní kritéria, jsou to:

  1. Nutkání pohybovat nohama, většinou spojené s nepříjemnými stavy. Jde o nejčastěji o pocit neklidu, pálení, šimrání, štípání, píchání, lechtání, tlačení, zchladnutí nebo zteplání, bolest a podobně. Příznaky se mohou projevit jen na jedné noze, častěji však na obou dolních končetinách, vzácně bývají postiženy i ruce či jiná místa na těle.
  2. Nutnost pohybovat končetinami, nepříjemné pocity a neklid se objevují nebo zhoršují, pokud je člověk v klidu.
  3. Nutkání pohybovat končetinami, neklid a nepříjemné pocity lze částečně nebo i úplně odstranit pohybem – chůzí, protahováním se a podobně, při zastavení pohybu se obtíže zase vracejí.
  4. Potíže jsou horší večer či během noci, v těžších případech se vyskytují i během dne, pokud je člověk v klidu.

Doplňte si železo

Možná vám to výrazně nepomůže, každopádně dostatek železa není pro organismus na škodu.

Co ještě může pomoci?

  • omezte sůl i cukr
  • nohy masírujte a sprchujte je střídavě teplou a studenou vodou
  • vyzkoušejte speciální homeopatika

A také upravte svou životosprávu a spánkový režim. Držíme vám palce, ať se příznaků tohoto nepříjemného onemocnění co nejdříve zbavíte!

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu