Syndrom počítačového vidění aneb co všechno způsobuje

Syndrom počítačového vidění je stav, který postihuje 50 až 90 % lidí, kteří tráví většinu času sledováním počítačových obrazovek. Pracovníci úřadu jsou tím často zasaženi. Přesto se u dětí, které ke své školní práci potřebují přístup k počítači nebo tabletu, v poslední době ukazuje, že jsou vystaveny riziku namáhání očí.  

Při pohledu na digitální obrazovky ze střední vzdálenosti jsou svaly, které řídí pohyb očí, vždy aktivní a přizpůsobují se obrazovce. Vzhledem k tomu, že se tato aktivita děje po delší dobu, s malými nebo žádnými přestávkami, oči mohou být suché nebo unavené. I když to způsobuje nepohodlí, namáhání očí není trvalým stavem, který ohrožuje vaše zdraví očí.

Příznaky syndromu počítačového vidění

Existuje několik určujících příznaků, které naznačují namáhání očí počítačem. Ačkoli tyto příznaky může způsobit celá řada různých faktorů. Pokud trpíte dvěma nebo více z následujících znaků současně a vaše práce vyžaduje dlouhé hodiny před obrazovkou, pravděpodobně svědčí o syndromu počítačového vidění.

Suché oči

Většina lidí mrká o třetinu méně často, když se zaměřuje na obrazovku po delší dobu. Díky tomu se slzný film na očích může odpařit, zanechat oční povrch suchý a drsný.

Syndrom počítačového vidění může také způsobit chronické stavy, jako je porucha funkce Meibomian Gland Dysfunction (MGD). Ta má za následek příznaky suchého oka, co přetrvávají i po skončení vašeho pracovního dne.

Bolesti hlavy

Tenzní bolesti hlavy, mohou být způsobeny soustředěním na počítač, když sedíte několik hodin ve stejné poloze. Tento typ bolesti hlavy obvykle začíná od zadní části hlavy nebo horní části krku a pohybuje se nahoru, aby se obalil kolem čela a spánků, kde se bolest zesiluje.

Nepřehlédněte: Po narození jí lékaři prorokovali krátký a neplnohodnotný život. Mladá dívka ale dokazuje, že vůle a odhodlání dokážou zázraky.

Nesprávné držení těla a pracovní stres mohou také způsobit bolesti čelního laloku, při nichž se v spáncích a na čele usazuje mírná až silná bolest. Ti, kteří pravidelně prožívají migrény, si musí být vědomi toho, že napětí a bolesti hlavy zepředu se mohou vyvinout v migrénu, proto zkuste přijmout preventivní opatření.

Únava očí

Intenzivní zaměření na zrak při čtení nebo řízení může způsobit únavu očí a pocit únavy celkově. Výsledky se mohou zhoršit, pokud je zaostření nastaveno na jasný zdroj světla, například na obrazovku. Tyto efekty se zhoršují, když je zbytek prostředí slabě osvětlen nebo vrhán do tmavého světla, což způsobuje zvýšenou citlivost na světlo.

Únava očí může vést k rozmazanému vidění v jednom nebo obou očích. Rozostření obvykle přichází ve vlnách, které se ke konci dne zvyšují.

Zdroje: lifehack

Autor: Michaela Richterová
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu